Германското правителство одобри решението за подписване на споразумението за създаване на зона за свободна търговия между Европейския съюз (ЕС) и Канада, известно още като CETA.
Кабинетът трябваше да разгледа въпроса още на 5 октомври, но процедурата беше забавена заради очакваното решение на Конституционния съд в страната, дали споразумението отговаря на германското законодателство. Миналата седмица съдът установи, че правителството може да подпише документа, но при няколко условия. Едно от тях включва запазването на правото на Берлин да анулира CETA при извънредни условия, пише БГНЕС.
В същото време премиерът на белгийския регион Валония Пол Маньет отхвърли ултиматума, поставен му от външните министри на ЕС, да свали блокадата за подписването на търговското споразумение с Канада до петък.
Валонският парламент отказа да даде разрешение на белгийското правителство да подпише договора на 27 септември, което е на път да блокира влизането му в сила.
След 6-часови заседания в Люксембург вчера външните министри дадоха срок до петък за разрешаване на проблема под заплахата да бъде отменена срещата на върха ЕС-Канада, на която споразумението трябва да се подпише. Почти веднага Маньет отхвърли ултиматума, обявявайки пред извънредно събраната комисия по външна политика на валонския парламент, че демокрацията си има процедури и целият им път трябва да бъде извървян.
Днес Маньет потвърди пред белгийските медии, че остава противник на СЕТА и че единственият начин Валония да я подкрепи е да се отворят отново преговорите по съдържанието на споразумението и то да се промени в желаната от провинцията посок.
След като в последните дни се цитираха различни аргументи, които не позволяват на законодателите да подкрепят СЕТА, премиерът на Валония уточни, че най-важната пречка е арбитражният механизъм, чрез който ще гледат споровете между компаниите от ЕС и от Канада. Той не е доволен от уверенията, че в някои случаи страните ще могат да се регулират сами. Остават в сила и опасенията, че белгийските селскостопански продукти ще станат непродаваеми пред по-евтините си конкуренти от Канада.