Гимназия си докарва доход от 250 хил. лв. годишно от земеделско производство

23.03.2014 | 12:28
по статията работи: Елица Елефтерова
Учениците изкарват по 500 кг пшеница и 300 кг слънчоглед от декар
Гимназия си докарва доход от 250 хил. лв. годишно от земеделско производство

Ученици от Професионалната гимназия по аграрни технологии "Цанко Церковски" в Павликени обработват самостоятелно 1100 декара земи с ремонтирани и направени от тях машини. Тийнейджърите сеят пшеница и слънчоглед и продават успешно продукцията си.

Чрез тази си дейност младежите успяват да акумулират доходност, която позволява училище им да развива социална дейност. Повечето ученици са от социално слаби семейства и училището успява да поеме разходите им за транспорт, безплатно общежитие и стол, пише в. "Труд".

В земеделската дейност помагат и учителите. Нивите са притежание на училището, което е регистрирано като земеделски производител. Така гимназията си докарва допълнителен доход от около 250 хиляди лева годишно.

Младите земеделци са успели през миналата година да добият 500 кг пшеница и 300 кг слънчоглед от декар. "Не можем да се мерим със земеделските производители, защото няма как да си позволим количествата тор, които те ползват при отглеждане на посевите.

Арендаторите слагат по 40-50 килограма тор на декар, което за нас е непосилно", обяснява директорката на гимназията Надежда Иванова.

Тя обяснява, че екипът е пробвал да отглежда и царевица, но не са успели да я опазят от крадци и това е наложило да се откажат от тази култура. Работата на полето в същото време е реална практика за възпитаниците на гимназията.

"Продаваме продукцията на ниски цени. Подбираме си купувачите. Миналата година например дадохме слънчогледа на местна фирма. Собственикът пък обеща да ни купи семената за следващата реколта, а това е огромно финансово облекчение за нас. В началото на година е трудно да се справяме с парите, защото още не са ни преведени от бюджета", коментира Иванова.

В момента ръководство на училището разполага със субсидията за земеделски производител, която е около 30 000 лв. С парите училището ще купи тор и нова сеялка.

Цялата печалба от обработването на земята отива за социална дейност, а не за заплати. По решение на педагогическия съвет всяка година 20 младежи се хранят безплатно в училищния стол, а още толкова получават карти за пътуване. Напълно безплатно е и общежитието, което се обитава от 40 момчета и момичета.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....