Правителството даде съгласието си министърът на финансите в качеството си на член на Съвета на гуверньорите на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) да гласува за увеличението на капитала на институцията, съобщиха от правителствената пресслужба.
България следва да плати 17,652 млн. евро. С цел облекчаване на тежестта върху бюджета, плащанията ще бъдат извършени на три вноски – 50% от сумата до 31 март 2013 г. и останалите 50% - на две равни вноски през 2014 г. и 2015 г.
ЕИБ е финансовата институция на Европейския съюз за дългосрочно финансиране на значими инвестиции, които биха допринесли за стабилното развитие на регионите в ЕС.
Банката съфинансира и предоставя техническа експертиза за изпълнението на инвестиционни програми по структурните и Кохезионния фондове и други финансови инструменти на Съюза.
Увеличението на капитала на Европейската инвестиционна банка е обективна необходимост с цел посрещане на предизвикателствата, породени от глобалната икономическа и финансова криза за държавите-членки. Допълнителният ресурс ще бъде насочен към инвестиции в растеж и заетост – иновации, производствени мощности, енергийна ефективност, малки и средни предприятия, коментират от Министерски съвет.
Проектът на решение на Съвета на гуверньорите предвижда увеличение на платимия капитал на банковата институция в размер на 10 млрд. евро. Така се осигурява допълнителен собствен ресурс на ЕИБ за извършване на кредитни операции през следващите три-четири години, който ще подпомогне инвестициите във всички държави-членки.
В края на миналата година Европейската инвестиционна банка съфинансира изграждането на отсечека по Коридор 10 - пътя от Ниш до българската границ. Проектът за строеж на транспортен възел около "Лъвов мост" също е финансиран със заем от ЕИБ.