Гласуването на предстоящите местни избори няма да бъде задължително. Това решиха депутатите, като отхвърлиха на първо четене предложенията за промени в Закона за местните избори, направени от НДСВ и БНС.
Разтревожен съм от тенденцията политически партии да се поддават на изкушението да пренебрегват граждански права за решаване на вътрешнополитически въпроси, каза в обяснение на отрицателен вот за предложенията Четин Казак от ДПС.
Депутатите решиха, че в малките населени места с над 100 жители кметовете ще се избират самостоятелно.
Въвежда се и принципът за уседналост, като в одобрените предложения, внесени от Коалиция за България, се предвижда избирателните списъци да се съставят по постоянен или настоящ адрес с дата 10 месеца преди изборния ден.
Не беше прието и предложението на БНС да отпадне деня за размисъл, както и избирателите задължително да имат основно образование.
В приетия от парламента законопроект, внесен от КБ, се предвижда районните кметове да бъдат избирани пряко. Председателят на ПГ на КБ Михаил Миков обясни, че по този начин се засилва демократичния процес, като се дава право хората да изразяват вота си за политици, които представляват техните интереси. Лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че се дава възможност организираната престъпност да влезе във властта чрез предложението на КБ за преференциално гласуване. Костов подчерта, че бизнесът винаги е участвал във властта, но трябва да се опира на политическата система и не трябва организираната престъпност да участва в управлението.
С преференциалното гласуване се цели да се даде възможност на избирателите да изберат един от предложените от партийната централа кандидати за общински съветници и така да преподредят листата. Депутатите отхвърлиха предложенията за промени в закона, внесени от независимия Владимир Кузов, които предвиждаха членовете на секционните избирателни комисии да имат завършено средно образование.
Не беше прието и предложението на Николай Камов от КБ гласуването да бъде в работен, а не в почивен ден. Беше отхвърлено предложението на Надежда Михайлова от ОДС гласуването да бъде чрез интегрална бюлетина, както и избирателният процес да се реализира по системата Хеър-Ниймайер.
Одобрени бяха промените, внесени от ДСБ, които предвиждат гласуването да бъде по постоянен адрес, както и да има последваща проверка на изборните протоколи за евентуално гласуване повече от един път./Източник: БГНЕС