Глобалната свобода намалява за 17-а поредна година

06.04.2023 | 15:15
по статията работи: econ.bg
На картата на “Фрийдъм хаус” България е оцветена в зелено, което означава, че е оценена като свободна държава
Глобалната свобода намалява за 17-а поредна година
Снимка: БГНЕС

Глобалната свобода намалява за 17-а поредна година, се констатира в годишния доклад на американската неправителствена организация “Фрийдъм хаус”, публикуван на сайта й. 

Агресивната война на Москва доведе до опустошителни нарушения на човешките права в Украйна. Нови преврати и или опити за подкопаване на представителното управление дестабилизираха Буркина Фасо, Тунис, Перу и Бразилия. Превратите от предишни години и продължаващите репресии продължиха да намаляват основните свободи в Гвинея и да ограничават тези в Турция, Мианма и Тайланд, наред с други, се посочва в документа. 

Борбата за демокрация може би наближава повратна точка. Разликата между броя на държавите, в които е регистрирано цялостно подобрение на политическите права и гражданските свободи, и тези, в които е регистрирано цялостно влошаване, за 2022 г. е най-малката, която някога е била през 17-те години на тенденция на влошаване на състоянието на глобалната свобода, посочва още документа.

В доклада се посочва, че през изминалата година 34 държави са отбелязали подобрения в областта на състоянието на демокрацията, а броят на държавите със спад – 35, е бил  най-малкият, регистриран от началото на 17-годишната негативната тенденция на глобален спад. Постиженията на 34-те държави се дължат на по-конкурентни избори, както и на отпадането на свързаните с пандемията ограничения, които непропорционално засягаха свободата на събранията и свободата на движение. 

В доклада се съдържа и глобална карта на страните по света, в които държавите, дефинирани като свободни, са оцветени със зелено, докато несвободните и частично свободните страни са оцветени са оцветени съответно с лилаво и с жълто. На картата България е оцветена в зелено, което означава, че е оценена като свободна държава. Държавите освен това получават комплексна оценка, съставена от два показателя –  политически права и граждански свободи. По тях максимално възможните оценки са съответно 40 и 60. Максимално възможната обща оценка е 100. България получава обща оценка 79. От нея по показателя политически права тя получава оценка 33 от възможно максимално 40, а по граждански свободи тя получава 46 от възможно максимално 60.

На сайта на “Фрийдъм хаус” в обобщението на ключовите изводи в доклада иначе се отбелязва, че въпреки че авторитарните сили остават изключително опасни, те не са непобедими. Събитията през 2022 г. показаха, че автократите далеч не са безпогрешни и техните грешки дават възможност за изява на демократичните сили. Последиците от корупцията и съсредоточаването върху политическия контрол за сметка на компетентността разкриха границите на авторитарните модели, предлагани от Пекин, Москва, Каракас или Техеран. Междувременно демократичните съюзи демонстрираха солидарност и енергичност.

Нарушаването на свободата на изразяване отдавна е основен фактор за упадъка на световната демокрация, се констатира в документа. През изминалата година свободата на медиите беше подложена на натиск в поне 157 държави и територии по света, пише още в него. 

Борбата за свобода продължава десетилетия наред. Когато през 1973 г. “Фрийдъм хаус” публикува първото издание на своето глобално проучване, 44 от 148 държавите, включени в него, бяха оценени като свободни. Днес 84 от 195 държави са свободни. През последните 50 години консолидираните демокрации не само излязоха от дълбоко репресивна среда, но и доказаха, че са забележително устойчиви пред лицето на нови предизвикателства. Въпреки че демократизацията се забави и срещна трудности, обикновените хора по света, включително в Иран, Китай и Куба, продължават да защитават правата си срещу авторитарните посегателства, се констатира в документа.

През изминалата година най-сериозните пречки пред свободата и демокрацията бяха резултат от войни, преврати и атаки срещу демократичните институции от страна на нелиберални управляващи. Авторитарният режим в Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна, за да осуети трудно постигнатия демократичен напредък на тази страна. Нови преврати и други опити за подкопаване на представителното управление дестабилизираха Буркина Фасо, Тунис, Перу и Бразилия. Предишните преврати и продължаващите репресии продължиха да намаляват основните свободи в Гвинея и да ограничават тези в страни като Турция, Мианма и Тайланд. Режимът на талибаните в Афганистан забрани на момичетата да получат образование в условията на продължаваща икономическа и хуманитарна криза. Правителствата и окупационните сили използваха насилие и други средства, за да унищожат културите и да променят етническия състав на населението в 21 държави и територии, включително Украйна, Етиопия и Мианма, отбелязва неправителствената организация.

Изданието на доклада “Свободата в света” на “Фрийдъм хаус” за 2023 г. е 50-ото поред.  Като такова то дава възможност за размисъл върху предизвикателствата и постиженията на демокрацията през последните пет десетилетия. Сред по-значимите предизвикателства е широко разпространеното посегателство върху гражданските свободи, които могат да се използват за търсене на отговорност от правителствата – най-вече свободата на изразяване, се припомня на сайта на неправителствената организация.  

През последните десетилетия стана по-трудно да се консолидират зараждащите се демократични институции. Все повече държави остават частично свободни, вместо да се стремят към пълна демократизация. Въпреки това днес светът е значително по-свободен, отколкото преди 50 години. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.05   1725 г. – Руската императрица Екатерина I учредява ордена "Александър Невски". 1840 г. – Нова Зеландия е обявена за колония на Великобритания. 1865...