Вместо от 150 лева до 500 лева, както беше досега, глобата за граждани, които изхвърлят отпадъците си на неразрешени за това места, не предоставят на специално място излязло от употреба МПС и не поддържат имота си, става от 300 лева до 1 000 лева. При повторни нарушения размерът на посочената глоба се увеличава от 600 лева до 2 000 лева.
Това решиха депутатите днес при промените в Закона за управление на отпадъците, който беше приет на второ четене, предаде БГНЕС.
Въвежда се такса "депониране". Размерът й ще се определя на тон депониран отпадък и ще се решава от кабинета, но при предложение на финансовото и екоминистерството. Таксата ще се отчислява в полза на общината, където се намира депото. Средствата от нея ще се събират в специални сметки към районните инспекции за опазване на околната среда. Парите ще се харчат само по дейности, свързани с боклука, като изграждане на депа и разширяване на съществуващите.
По думите на зам.-министъра на околната среда и водите Евдокия Манева, таксата ще бъде минимална и ще е включена в такса "смет". Целта е да се стимулират общините да увеличат оползотворяването и рециклирането на боклука.
Промените в закона предвиждат финансовата санкция за физическо лице, което продава цветни метали на лице без лиценз, да бъде от 1400 лева до 4000 лева. От 3000 лева до 10 000 лева става глобата за фирми, които продават батерии и акумулатори и не са осигурили място за изхвърляне на негодните.
До 100 000 лева е глобата за юридическо лице и едноличен търговец, които експлоатират депо за отпадъци, но не правят отчисления от такса смет за депонирането. До 20 000 лева глоба ще плаща кмет, който не предприеме действия за закриване на старо депо и изграждане на ново, след като се е изчерпало старото.