Глобата по делото на еврокомисията срещу енергийния холдинг може да достигне 330 млн. евро

26.11.2017 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Днес Теменужка Петкова коментира решението на Народното събрание по-рано тази седмица да не се признава вина по делото и увери, че то ще бъде спазено
Глобата по делото на еврокомисията срещу енергийния холдинг може да достигне 330 млн. евро
Снимка: под лиценза на creative commons

Глобата по делото на Европейската комисия срещу "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и Българския енергиен холдинг (БЕХ) може да достигне 330 млн. евро, каза пред предаването на БНР "Неделя 150" министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Делото е за възможна злоупотреба с господстващо положение на газовия пазар от страна на двете дъщерни дружества на БЕХ. Брюксел започна разследването срещу енергийния холдинг през 2012 г., като делото е за нарушение, продължило от 2007 до 2014 г.

Днес Теменужка Петкова коментира решението на Народното събрание по-рано тази седмица да не се признава вина по делото и увери, че то ще бъде спазено.

Министърът обясни, че след като страната не успее да постигне споразумение с ЕК, се пристъпва към забранително решение, което съдържа глоба в размер, определен от комисията. "Тази глоба може да достигне до 10% от оборота на БЕХ. Максималният размер на глобата би могъл да бъде 330 милиона евро", посочи тя и изрази надежда да не се стига до този най-тежък вариант. Петкова добави, че съществува вариант, ако страната признае за извършеното нарушение, санкцията срещу нея да бъде намалена с близо 30%. Съществувал е и вариант за преструктуриране, подобен на този от делото на ЕК срещу "Газпром", но по думите на министъра страната не е успяла да постигне споразумение по отношение на това преструктуриране.

"Просто смятам, че вариантите, които обсъждахме с ЕК, не бяха в интерес на българската страна", изтъкна тя.

По темата за възобновяването на проекта за втората атомна електроцентрала след доклада на БАН Теменужка Петкова каза, че управляващите са готови въпросът за "Белене" да бъде разгледан максимално бързо.

"БАН категорично каза, че след 2030 г. не само в България, но и в целия регион ще има дефицит на мощности", изтъкна енергийният министър.

Тя припомни, че окончателното решение за централата ще бъде взето от Народното събрание.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...