Американците които отказват да си направят приемлива здравна застраховка рискуват глоби от над 1000 долара съгласно ревизиран законопроект на демократите от Сената, предаде AP.
Според Комисията по бюджетните въпроси към Конгреса приходите от такива глоби ще донесат на хазната около 36 млрд. долара през следващите десет години. Сенаторите твърдят, че законопроектът черпи опит от подхода, приет в Масачузетс, където се налагат глоби от около 1000 долара за физически лица, отказващи здравна осигуровка. Федералният законопроект, обаче, предвижда по-високи глоби за семейства отколкото за един човек. Освен това хората ще трябва да носят в себе си здравна книжка, подобна на шофьорска книжка. Правителството ще отпусне субсидии за най-бедните и за много хора от средната класа, за да могат да се осигуряват, а ако въпреки това те отказват, ще се налагат глоби.
През 2008 година средната осигуровка за едно семейство, плащана от работодателя, е била 12 680 долара на година, а за един човек – 4704 долара на година. Източници от Сената твърдят, че стойността на федералния план ще е по-ниска, но не уточниха колко точно.
Новите предложения ще бъдат гласувани след почивните дни покрай 4 юли, като очакванията са те да бъдат бързо приети. Проблем остава какъв ще е окончателния вид на закона тъй като има много поправки и едва ли всички ще се приемат. Американският президент Барак Обама иска още през тази година да се прокара реформа в здравеопазването, която да осигури напълно 50 млн. граждани на САЩ. Сегашният вид на законопроекта е на стойност 597 млрд. долара за 10 години при вариант от 1 трилион долара за същия период, разглеждан само преди две седмици. Но стойността може и да се увеличи поради плана за отпускане на здравни субсидии за най-бедните посредством Medicaid.