Глобиха шотландски фермер, наемал нелегално българи на работа

01.02.2010 | 16:15
по статията работи:
Собственикът на "Дейвид Лесли фрутс" е първият британец, който отнася глоба за нелегално наемане на работници
Глобиха шотландски фермер, наемал нелегално българи на работа

Шотландският фермер Дейвид Лесли е признат за виновен за незаконно наемане на 250 български работници. Фирмата "Дейвид Лесли фрутс" е глобена с 500 лири, съобщава сайтът на телевизия "Ес Ти Ви", цитиран от българската Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ).

55-годишният Дейвид Лесли от Пъртшир стана първият разследван и наказан за нарушаване на Закона за лицензирането работодател във Великобритания.

Скандалът гръмна през 2008 година, когато след проверка на британската Гранична агенция стана известно, че Лесли е държал наетите от него български работници за бране на ягоди при неприемливи за живот и работа условия и им е заплащал изключително мизерно за положения от тях труд.

С нелегалното наемане на българските работници през 2008 година Дейвид Лесли е нарушил законите за защита на чуждестранните работници в страната. Тогава ягодоберачите бяха върнати в България с автобуси, като разноските в размер на 19 000 лири стерлинги са платени от Дейвид Лесли.

Според Би Би Си фирмата "Дейвид Лесли фрутс" е първата компания в Шотландия, която е разследвана според Закона за лицензирането. Този закон има за цел да защитава правата на работниците.

Упълномощеният по финансовите въпроси държавен служител Хелън Нисбет заяви, че е важно за всички фермери да спазват Закона за лицензирането и да се съобразяват с регулациите, за да не бъдат разследвани.

 

През 2009 година е договорено сътрудничество между Главна инспекция по труда и британската Служба за лицензиране на фирми за временно наемане на работа, което предвижда подписване на Споразумение за обмен на информация, припомнят от ГИТ.

Необходимостта от такова споразумение е предизвикана от инциденти, разследвани от Службата за лицензиране на фирми за временно наемане на работа във Великобритания, при които български сезонни селскостопански работници съобщават, че са били експлоатирани във Великобритания. Инцидентите също така включват и неспазване на законодателството от страна на български посреднически фирми, български и английски работодатели.

Двете държавни институции се отнасят изключително сериозно към въпроса за благосъстоянието на работниците. Работейки заедно, те по-ефективно ще предотвратяват случаи на експлоатация на работници и незаконни действия на работодатели, които се опитват да избегнат британското и българското законодателства, допълват от ГИТ.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...