Финансовият свят днес отбелязва една година от фалита на Lehman Brothers, една от банките-икони в САЩ. На принципа на доминото рухването на тази институция повлече още финансови компании към ръба и принуди правителствата по целия свят да се „бръкнат" дълбоко в опит да спасят финансовите системи на държавите си.
Проучване на АР и GfK показа, че година след тези събития, всеки седми от десет американци изпитва недоверие към правителството, относно възможността да защити страната от нова финансова криза. До този момент американците са раздвоени в своите обвинения относно вината на правителството за рецесията или за състоянието на банковия сектор. 20% от запитаните посочват, че Обама има вина за случилото се. 54% пък смятат, че виновен е бившият президент Джордж Уокър Буш, а за 19% от анкетираните вината е на президента Бил Клинтън.
Болшинството американци обаче са сигурни, че банките и техните рискови операции са основните виновници за кризата. 79% от запитаните посочват директно финансовите институции за причинителите на финансовите сътресения. 68% от анкетираните обаче заявяват, че и неадекватните мерки на властите имат вина за случилото се. А 65% обвиняват директно хората, теглили кредит, въпреки че знаят, че не могат да го погасят.