Общият годишен добив на индустриални минерали в България е между 5 и 6 млн. тона. Установените запаси на индустриални минерали са малко под 1,4 млрд тона, като в експлоатация са находища, които съставляват около една трета от тези запаси. Това съобщи на официална церемония по откриването на Европейския ден на минералите изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара инж. Иван Андреев. Той обясни, че от установените промишлени на находища на 55 вида минерали с най-голямо значение за страната са находищата на каменна сол, каолиносъдържащи пясъци, кварцови пясъци, барит, гипс и варовици за фаянс. В подотрасъл „Добив на неметални полезни изкопаеми" през 2009г. са заети 6 667 души по данни на Националния статистически институт.
В словото си инж. Андреев обясни още, че секторът е със стратегическо значение за икономиката на страната, а добивът на минерални суровини е жизненоважен за ежедневието ни. В изказването си той определи Европейския ден на минералите като изключително мотивираща и обединяваща инициатива, която събира на едно място представителите на бизнеса със заинтересованите от дейността му страни. Според него инициативата има сериозен потенциал за развитие именно в тази посока.
Личната си подкрепа за събитието даде и еврокомисарят по околната среда Янез Поточник, който отправи специално видеопоздравление, подготвено за събитието. Поточник изрази желанието си за съвместна работа при въвеждането на Пътна карта за ресурсно-ефективна Европа като част от стратегията ЕС 2020, съобщиха от Българската минно-геоложка камара.
„Минно-добивният сектор може да запази благата на нашата околна среда. Добивният бранш има опит в интегрираното планиране, управление и рекултивация - дейностите, които са добри, както за биологичното разнообразие, така и за стопанската дейност", каза в поздравлението си еврокомисарят.
Церемонията се проведе на открита кариера „Ветово" на „Каолин" АД, за което доктор Реми отбеляза в изказването си, че за първи път откриването на инициативата се прави на производствена площадка и според нея европейските партньори могат да използват този ценен опит при организацията на събитието в бъдеще.