Отхвърлянето на част от финансовата реформа Дод-Франк оставя големите банки в САЩ с рискови деривати на стойност 10 трилиона долара, сочи проучване на демократическата партия в страната, позоваващо се на данни на Федералната корпорация за депозитно застраховане, предаде Financial Times. Според левият сенатор Елизабет Уорън, определяща се като противник на Уол Стрийт, премахването на текстове от реформата създава федерално застрахованите банки да се впуснат в опасна суап търговия.
Данните на членовете на партията сочат, че всички от 15-те федерално застраховани финансови институции извършват суап операции, като рисковите активи формират 4,4% от всички техни деривати. От тях кредитните деривати възлизат на 6,1 трилиона долара, стоковите и капиталовите деривати на съответно 1 и 2,6 трилиона долара.
Отпадналата част от реформата щеше да принуди големите банки да прехвърлят суап търговията към финансови институции, които не са застраховани със средства на американските данъкоплатци. Предложените още през декември миналата година текстове предизвикаха остри критики от Уол Стрийт и бяха отхвърлени почти без дебат в Конгреса. Това подтикна някои коментатори да напомнят за изключително силното въздействие, което Уол Стрийт може да оказва върху законодателите на Кепитъл Хил.
Суап търговията позволява на финансовите институции да обменят платежни потоци, а целта на този ход обикновено е намаляване на лихвените проценти или редуциране на риска от флуктуации в цената на валутата. Затова банките искат да запазят суап сделките, тъй като по този начин увеличават маржа си, коментира бившият директор на Федералната корпорация за депозитно застраховане и настоящ президент на Уошингтън Колидж Шейла Беър, цитирана от Financial Times.