Десетки хиляди са асансьрите в България, които са морално остарели и абсолютно амортизирани. Страната ни има нужда от въвеждането на единни стандарти за проверките и поддържането на тези съоръжения, както и от план за постепенното им подновяване. Такова мнение изказаха пред bTV представители на Българската асансьорна асоциация.
Според председателя на организацията Валентин Маринков всички асансьори над 30 години в страната задължително трябва да се подменят постепенно, като средствата могат да бъдат осигурени от ЕС по програмите за енергийна ефективност. Причината е, че новите съоръжения изразходват поне наполовина по-малко ток от старите, които масово се употребяват в българските жилищни и обществени сгради.
Главният секретар на асансьорната асоциация Илия Златанов се възмути от бездействието на Държавния технически надзор, който по думите му получавал бюджет от над 10 млн. годишно. Експертът заяви: "Половината от сервизните фирми, както и държавният надзор са в ситуация „две в едно” – хем поддържат техническото състояние на асансьорите, хем трябва да констатират нарушенията. Това е все едно един барман да ви налива цяла вечер, а след това да сложи фуражката и да ви спре за проверка”.
Близо 70 000 асансьора в България не отговарят на съвременните изисквания и крият риск за хората. Тези данни изнесе в началото на март 2010 г. Илия Златанов. От ГД “Инспекция за държавен технически надзор” не приеха изнесените данни.
Годишно в България се инсталират около 2500 машини, от които 75% - български. През 2007 г. заводите за асансьори у нас преживяха истински бум. Заради бурните темпове на строителство производството достигна нивата на най-силната година преди промените - 1985-а, когато са били сглобени 2000 машини. Заводите ни държат 75% от пазара.През 2008 и 2009 г. обаче производството се сви драстично заради кризата, информира в. "Труд".