Голяма част от строителния бранш няма да преживее зимата

22.08.2011 | 09:14
по статията работи:
Много малка част от компаниите обаче обявяват фалит. Повечето предпочитат да замразят дейността си в търговския регистър
Голяма част от строителния бранш няма да преживее зимата

Оцелелите строителни компании ще се броят през следващата пролет. Голяма част от фирмите в бранша няма да оцелеят през зимата, категоричен е изпълнителният директор на Камарата на строителите Иван Бойков. Кризата удари най-сериозно нашия сектор и през последните 3 години от 6000 регистрирани фирми останаха 2500, обясни той.

Много малка част от компаниите обаче обявяват фалит. Повечето предпочитат да замразят дейността си в Търговския регистър, но продължават да се вписват в този на камарата, който им дава право да строят. Причината е, че така ако се появи някаква поръчка, законът им дава право да я изпълнят. Ако не са вписани в регистъра на строителната камара, компаниите могат да градят само бараки и плевни.

В момента у нас работят 10-15 големи компании, които изграждат пътища, пречиствателни станции и жилищни сгради. Покрай тях има хляб и за 200-300 малки доставчика. Всички останали компании реално стоят, без да извършват кой знае каква дейност, обясни Иван Бойков. В момента се работи предимно по проекти с пари от бюджета или европейските програми, липсват частни инвеститори. Държавните поръчки обаче се разплащат по-бавно заради изискванията в договорите. Както и заради факта, че парите за пътища първо се вадят от бюджета и увеличават дефицита му, преди Брюксел да ги възстанови, пише вестник "Стандарт".

За да се предпазим от прекомерно нарастване на бюджетния дефицит, парите обаче не могат да текат с нужната скорост, особено през лятото, когато реално работят компаниите. Голям проблем са и задаващите се избори, защото в момента поръчките в общините са почти спрени, а парите за общински европроекти надвишават дори средствата за магистрали. По регионалните проекти работят и голяма част от малките и средните компании, обясни Бойков.

За да се спасят, компаниите масово участват в търгове и започват проекти зад граница. Предимно са ориентирани към съседните държави от Балканите, обясни Бойков. Родни фирми работят в Косово, Македония, Сърбия, Албания и Румъния.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...