Горанов: Събрахме с 1,7 млрд. лв. повече приходи за година

19.11.2015 | 11:10
по статията работи: econ.bg
Бюджетът за догодина е стабилен, реалистичен и резултатен, смята министърът
Горанов: Събрахме с 1,7 млрд. лв. повече приходи за година
Снимка: Thinkstock/Guliver

С 1,7 млрд. лв. повече са събрани към 17 ноември спрямо същия период на предходната година. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов по време на дебатите при гласуването на първо четене на бюджета за следващата година.

Според министъра Бюджет 2016 е стабилен, реалистичен и резултатен. Сред приоритетите са инвестициите в инфраструктура, регионално развитие, благоустройство и транспортната инфраструктура на страната са сред ключовите приоритети на правителството и в бюджета за следващата година.

Относно една от ключовите думите, с които министърът описа бюджета за догодина – реалност, той добави, че законът отчита всички реалности и потребности за следващата година.

„Целта е дефицитът през 2016 г. да бъде в размер на 2% от БВП. Приходите по консолидираната фискална програма за 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 37,4% от БВП, а разходите са планирани с 2% повече в размер на 39,4%. Осигурителната политика и догодина ще бъде ориентирана и към подкрепа на икономическия стремеж. Осигурителната политика предвижда да се запазят размерите и съотношението на осигурителните вноски за фондовете за ДОО и НЗОК за 2016 г.”, заяви Горанов.

По думите му, когато държавата си е на място, тя може да събира приходи и това се вижда от постигнатите резултати.

Министърът бе категоричен, че с избора на новото ръководство на БНБ държавата е подредила функциите си, така че да има имунитет срещу опити за недобросъвестни действия при управлението на парите на хората.

„Уроците са прочетени от всички и финансовата ни система е в стабилност. В края на миналата година гарантирахме, че правителството ще бъде коректен платец към всички, към които има задължения. До края на тази година приключва програмният период 2007-2013 г. Това е причината актуализацията на бюджет 2015 г. да е неизбежен”, каза още Горанов.

Според него колкото и критики да бъдат отправени към държавния бюджет за следващата година, управлението е стабилно, а макрорамката е правилна.

"Без нужните реформи няма как да стигнем темповете на растеж на страните, които решават по много по-функционален начин структурните си дисбаланси. Уроците са прочетени от всички и има стабилна финансова система", продължи той.

„Като партия, която подкрепя правителството, ние ще гласуваме „за“ Бюджет 2016“, каза от парламентарната трибуна Мариана Тодорова от АБВ.

Тя обаче изказа известни критики към проекта на правителството. Основните са по отношение на запазването на плоския данък и облагането на земеделски имоти. От АБВ продължават да настояват за повторно въвеждане на подоходното облагане.

От друга страна от партията подкрепят увеличаването на минималната работна заплата, което, според Тодорова, е мярка за борба с увеличаващия се брой на работещите бедни у нас. От АБВ гледат с добро око и на извеждането на образованието като основен приоритет.

В същото време обаче от опозиционните партии казват, че няма да подкрепят проектозакона за бюджета за догодина. Според Корнелия Нинова от БСП той ще доведе до това, че хората ще обеднеят още повече през 2016 г. Като част от причините за това тя посочи новите данъци, които ще трябва да плащат хората – данък „Градина“, нови винетки, акцизът на цигарите.

„Доходите са замразени т.е. със същите пари хората ще трябва да покриват повече разходи. Има нов дълг от 5 млрд. лв, като на всеки българин се пада по 720 лв.“, каза още тя пред БНТ.

Нинова обясни, че през бюджета за ДОО гражданите ще имат задължения и за по-високи осигуровки, защото се вдига минималната заплата. В същото време председателят на БСП Михаил Миков обяви от парламентарната трибуна, че партията няма да подкрепи бюджета, защото това е бюджет на задълбочаващите се неравенства, което е свързано и с данъчната политика на правителството.

От ДПС също заявяват, че няма да подкрепят проекта. Според Йордан Цонев в бюджета за догодина не е постигната консолидация на финансите. Също така от партията не виждат и заложени реформи в много от секторите. Това са както образованието, което остава недофинансирано, така и сектор „Сигурност“, здравеопазването.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...