Голяма част от здравнонеосигурените използват възможността да отидат да се прегледат в Спешната помощ. Това го правят и хора, които не им е останало време да отидат при личния си лекар. Това съобщи в ефира на БНТ зам.-министърът на здравеопазването проф. Иван Миланов.
Хората се научиха, че спешната помощ се заплаща от здравното министерство и я използват без да се нуждаят от такава помощ. Спешната помощ е когато бъде докаран човек с линейка или с друго превозно средство и наистина е зле. А много от хората идват в Спешната помощ сами, а лекарят е длъжен да го прегледа, не може да го върне, обясни здравният зам.-министър. Той добави, че скоро ще излезе какво е Спешна и какво е неотложна помощ.
На практика доболничната помощ, там където са специалистите не работи добре и затова хората отиват директно в Спешната помощ. МЗ вече е заплатило над 150% от годишните средства за нея. При планувани 10 млн. лева в бюджета, вече са платени 14 милиона, стана ясно още от участието на Иван Миланов, предаде БГНЕС.
От 2001 година нищо не е направено по реформата в здравеопазването у нас. В много страни не само в България здравеопазването се задъхва, така че България не е изключение - особено по време на криза при една неформирана система. Проф. Миланов заяви, че болниците едва ли ще получат 10% от неплетените им средства за юли и добави, че ще здравното министерство ще види как да ги компенсира.
Зам. министърът каза, че се обмисля вариант за санкции срещу хората, които не си заплащат задължителните здравни вноски. Много от работещите не го правят, коментира Миланов по въпроса.