Готвят програма за адаптиране на горите

28.06.2010 | 17:28
по статията работи:
1.9 млн. евро е общата стойност на проекта, в който участват шест държави
Готвят програма за адаптиране на горите

Обмен на добри практики, опит и познание във връзка с намаляване влиянието на климатичните промени, както и обсъждане на възможности за по-доброто стопанисване и управление на горите, представи пред журналисти като цел на семинара по проект „FUTUREforest" от програма INTERREG IVC на Европейския съюз заместник-министърът на земеделието и горите доц. Георги Костов. Според него форумът дава възможност да се обсъди европейската практика и методология в областта на екосистемните услуги.

България представи пред чуждестранните си партньори новите идеи, които са залегнали в пректозакона за горите - екосисетмните услуги, обучение и повишаване на квалификацията на заетите в сектора, сертификацията, опазване и съхранението на горските територии. Заместник-министър Костов посочи, че форумът дава една добра възможност да се чуят мненията, отзивите и препоръките на гостите по темата, съобщава МЗХ.

Георг Лозе, проектен ръководител от Брандербург, Германия, заяви, че горската система трябва да се отвори за пряк диалог с обществото, защото то вижда горите такива каквито са, но за всичко това е небходима поддръжка, която изисква финансов ресурс. В борбата с климатичните промени нашата отговорност към гората се повишава, тъй като, ако горите не се стопанисват правилно, ще има сериозни последствия. В тази връзка е необходимо да се помисли за заплащане на ползите от горите, подчерта Лозе.

В заключение заместник-министър Костов посочи, че резултатите от семинара ще допринесат да се повиши ефективността при развитието на регионалните политики чрез обмяна, споделяне и трансфер на опит, познание и добри практики в областта на управлението на горските територии. До края на годината ще бъде изготвена програма от мерки за адаптиране на горите в България и намаляване на негативното влияние на климатимните промени върху тях, стана ясно още днес.

Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) към Министерство на земеделието и храните участва в този проект в партньорство с експерти от още 6 европейски държави: Бранденбург (Германия), Уелс, Оверн (Франция), Каталония (Испания), Латвия и Словакия. Общата стойност на проекта е 1,9 млн. евро, а българската част е в размер на 224 000 евро. Той е одобрен през 2008 година и е с продължителност 3 години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...