Снимка: BulgariaInside.com
През тази седмица се проведе обществено обсъждане на проекта за Общ устройствен план на планирания курорт „Искровете - Говедарци - Мальовица" в Рила. Участие в събитието взеха и представители на природозащитната коалиция "За да остане природа в България".
Оказа се, че проектът, свързван с Христо Ковачки, няма задължителната оценка за съвместимост. Той ще се простира на обща площ от над 4000 ха, плътно до границата на Национален парк "Рила", който е и защитена зона от европейската екологична мрежа "Натура 2000".
Планирани са 57 км нови ски писти и лифтове, които са на надморска височина между едва 1 300 и 1 800 м. Планирани са и нови застроителни ядра около селата Мала Църква, Маджаре, Говедари и център Мальовица с нови общо над 13 хил. легла.
Предвидени за застрояване са 7670 декара земи и гори - предимно имоти собственост на фирми, близки до Христо Ковачки. Условия за развитие на местните земевладелци в проекта като цяло не са предвидени.
В нарушение на Договора с Европейския съюз, българската държава вече предостави чрез замени гори на фирми около Христо Ковачки. Тези имоти съвпадат с проектираните в общия устройствен план ски съоръжения и застроителни ядра.
Замените са извършени при средна цена до 5 лв./кв. м. Средните пазарни цени на имотите в предвидени за застрояване територии в землището на с. Говедарци вървят по около 100 лв./кв.м, информират природозащитниците.
Природозащитниците виждат сериозни проблеми при осъществяване на проекта в този вид:
- Проектът е икономически необоснован при наблюдаваните промени в климата и намаляване на валежите. Това беше посочено дори от авторите на екологичната оценка по време на общественото обсъждане. Ски писти на тази надморска височина биха функционирали толкова кратко през годината, че не е ясно как ще се изплати инвестицията, заради която ще бъдат унищожени 5270 декара гори. За справка - съществуващата писта край село Говедарци на подобна надморска височина работи общо едва три месеца през последния ски сезон.
- Проектът предвижда застрояване на територии във и около санитарно-охранителните зони на пет водохващанията на река Черни Искър, представляващи част от вододайната зона на София.
- Липсата на оценка за съвместимост с "Натура 2000" на проект с подобен мащаб в потенциалната защитена зона „Рила" вероятно ще доведе до преждевременно стартиране на съдебно дело срещу България заради последователно нарушаване на европейското природозащитно законодателство.
- Съществува сериозна опасност след евентуално изграждане на ски съоръженията до границата на Национален парк "Рила" да се оказва натиск от всички инвеститори в ски курорти около националния парк да се продължи със ски пистите и лифтовете и вътре в националния парк. Подобни опити вече има със ски зона Банско в Национален парк Пирин.
- Общият устройствен план на проекта „Искровете - Говедарци - Мальовица" предвижда увеличение на легловата база от 878 на над 13 хил. легла при население в района от малко над 2 хил. жители. Това съотношение ще доведе до неустойчиво развитие и ползването на ресурсите в района.
- Съгласно Закона за биологичното разнообразие следва да се направи оценка за съвместимост със Защитена зона "Рила" от "Натура 2000", тъй като проектът „Искровете - Говедарци - Мальовица" е толкова голям, че ще окаже въздействие, защото се развива непосредствено на границата на зоната. Не е разгледан и кумулативният ефект върху Защитена зона Рила от планираните други устройствени планове около нея като „Супер Боровец" и „Супер Паничище".
- Проектът „Искровете - Говедарци - Мальовица" попада в орнитологично място Рила, с внесена документация в Министерството на околната среда и водите и предложено за защитена зона за птиците. Така предложената зона, наред с още 5 зони за птиците, не са приети от българското правителство в пълния им обхват. Затова Европейската комисия вече стартира наказателна процедура срещу България.
- Проектът „Искровете - Говедарци - Мальовица" попада в предложената защитена зона "Рила-буфер" от "Натура 2000". Европейската комисия вече изиска от българското правителство до 1 септември 2009 г. да представи доклад с допълнителна информация за наличните ценни растителни и животински видове.