Готова е Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) по проекта "Набуко". Днес операторът му Nabucco Gas Pipeline International (NIC) внесе съответния доклад за участъка "Сивас-Салопи" с дължина 733 км в Министерство на околната среда и урбанизацията на Турция, информираха от представителството на компанията у нас.
Изготвеният доклад е подготвен по изискванията на ведомството на южната ни съседка, заложени в решението му от януари 2011 г. Изготвянето на доклада включва обхватни проучвания по цялото трасе на тръбопровода, както и консултации с публични институции и организации, за да се събере цялата необходима информация за въпросните участъци.
Форматът на доклада по ОВОС за участъка от Сивас до иракската граница е в отговор на решението на турското министерство, прието на 21 март тази година. Докладът ще бъде обект на обществено обсъждане с участието на управителите на областите Сивас, Малатия, Адиаман, Шанлиурфа, Мардин и Шърнак, в които са населените места по трасето на тръбопровода.
NIC планират в най-скоро време да завършат и доклада по ОВОС за участъка на "Набуко" от Анкара до грузинската граница. За участъка от Сивас до границата с Ирак, проектът очаква позитивно решение през лятото.
В началото на месеца Кабинетът обяви отсечката на газопровода, която ще бъде изградена на територията на България, за национално значим обект. Това решение цели да ускори и облекчи развитието на проекта.
Газопроводът "Набуко" е предназначен за транспортирането на каспийски газ в Европа и заедно с газопроводите Турция-Гърция-Италия и Транс-Адриатическия влиза в т.нар. "Южен газов коридор". В реализирането на проекта с равни дялове от 16,67% в "Набуко газ пайплайн интернешънъл" участват 6 компании - австрийската OMV, унгарската MOL, румънската Transgaz, Българският енергиен холдинг, турската Botas и немската RWE.
От няколко години се обсъжда въпросът откъде проектът, който трябваше да бъде реализиран през 2017 г., ще получава суровина.