Снимка: Corbis.com
В период от 6 месеца 3 екипа за мониторинг, които ще се състоят от по трима души, ще следят решенията, които се взимат от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Членовете на тези групи ще присъстват на откритите заседания на комисията, както и на тези на консултативните й органи. Това стана ясно по време на пресконференция днес, по време на която беше представен проектът на Институт "Отворено общество - София", Сдружение "Институт за развитие на публичната среда" и Българската национална асоциация на потребителите на тема: "Граждани ще наблюдават дейността на ДКЕВР".
Формата за участие в тези групи ще бъде достъпна на сайта на „Отворено общество" още до края на деня, стана ясно още днес. Участие в екипите ще могат да вземат представители на неправителствени организации, граждани, потребителски организации и журналисти. Обученията за това как се работи в регулаторния орган ще се осъществяват до края на месеца.
Представители на изследващите групи няма да присъстват на закритите заседания на комисията. Това е така, тъй като процедурата по провеждане на този тип заседания забранява присъствието на външни лица, стана ясно още днес.
Въпреки това, след края на закритите заседания ще се прави анализ на взетите там решения. Tова се налага, тъй като взетите решения не винаги защитават добре обществения интерес. Като пример за това може да бъде дадено повишението на цената на природния газ в края на декември, което предизвика увеличение на цената и на топлинната енергия, обясни Богомил Николов - изпълнителен директор на Българската национална асоциация на потребителите /БНАП/.
Николов също така разкритикува практиката на комисията, ръководена от Константин Шушулов, да бъдат обезислвани решенията на съда чрез вземане на нови решения. Според директора на БНАП по този начин някои дела на потребители се точат с години и не могат да бъдат разрешени.
Досега такъв мониторинг не е бил правен. Той ще включва наблюдение на промяната на цените, процедурите за провеждане на закрити заседния на регулаторния орган, начина за оповестяването на решенията, които се вземат по време на тези заседания, както и начина, по който органът разглежда подадените жалби и сигнали на гражданите. Това обясни от своя страна Светослав Георгиев - изпълнителен директор на Института за развитие на публичната среда.
В резултат от наблюдението ще бъде изготвен доклад с констатациите и изводите от мониторинга. Освен това докладът ще бъде публично представен и обсъден от представители на ДКЕВР, неправителствени организации, потребителски организации, медии и граждани. Ще бъде издадена също така и брошура, която ще съдържа разбираемо написана информация за дейността на регулатора.