Гражданите вече ще имат не 14, а 30 дни да се произнесат по нови закони

26.08.2015 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Съгласуват новите нормативни актове с европейските норми за правата на човека
Гражданите вече ще имат не 14, а 30 дни да се произнесат по нови закони
Снимка: inews/Марио Евстатиев

Срокът за обществени обсъждания на нови закони, наредби, актове на местното самоуправление и др. ще бъде удължен над два пъти. Такова решение взе днес на заседанието си Министерски съвет. Чрез приетите изменения в Закона за нормативните актове, се удължава срокът, в който ще се изготвя въпросната оценка. В момента той е 14 дни, а идеята е да бъде удължен на 30. 

Така институции, учреждения и обикновените хора, които ще бъдат засегнати по някакъв начин от въвеждането на нова или променена нормативна уредба, ще имат повече време да направят своите анализи и да установят преките и косвените ефекти от такива актове и за изследване на възможните икономически, социални, екологични и други  последици, на разходите, ползите и рисковете от различни варианти на действие за разрешаване на съществуващи проблеми.

В предложените и приети от правителството промени се предвижда вариант при определени обстоятелства срокът за обществени консултации да бъде 14 дни, но причината за подобни изключения трябва задължително да бъде подробно обоснована от вносителя. В приетия проект се предлага също провеждането на обществени обсъждания на проекти, изготвени от изпълнителната власт или орган на местно самоуправление, да се извършва едновременно и на Портала за обществени консултации www.strategy.bg, поддържан от администрацията на Министерския съвет.

Друго нововъведение в Закона за нормативните актове, което се предлага да бъде гласувано и от депутатите, е при всеки нов такъв или нанасянето на изменения, преди да бъдат приемани, те да бъдат съгласувани с евронормите за правата на човека. Така всеки закон, наредба и т.н. ще трябва първо да преминат през предварителен преглед на съответствие с Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи и практиката на Европейския съд по правата на човека.

Източник: iNews.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...