Възможността Гърция да напусне еврозоната (т.нар. Грексит) отново може да се появи, посочи представител на Международния валутен фонд (МВФ), цитиран от Agence France-Presse. Причината за това е невъзможността на кабинета Ципрас-2 да имплементира някои изисквани от международните кредитори реформи, най-вече реформата в сферите на осигуряването и пенсиите.
„Чакаме да видим надежден план за това, как Гърция ще постигне изключително амбициозната средносрочна цел за първичен излишък“, коментира ръководителят на европейското подразделение на Международния валутен фонд Пол Томсен. В първичния излишък на държавния бюджет не се включват разходите, свързани с обслужването на дълга на страната и лихвите по него. „Финансовите прогнози, изградени върху свръхоптимистични очаквания, скоро може да доведат отново до поява на опасения от Грексит и да задушат инвестиционния климат в страната“, изтъква той в блог пост.
Томсен посочва още, че нито само облекчаването на дълг, нито само осъществяването на пенсионна реформа ще бъдат достатъчни за излизането на Гърция по пътя към устойчивото развитие и според него страната и европейските ѝ партньори ще бъдат изправени пред изключително тежки политически решения през идните месеци.
„Подобни трудни решения не могат просто да бъдат оставени да „се изтъркалят по пътя“, основавайки се на нереалистични хипотези за икономическото състояние на страната“, пише Томсен. Според него е невъзможно Гърция изведнъж да се превърне от най-непродуктивната в най-продуктивната икономика от еврозоната. Същевременно е нереалистично да се залагат и добре звучащи икономически показатели и очаквания, като драстичното подобряване на събираемостта на данъците в южната ни съседка.
Други официални лица също коментираха, че напредъкът на Гърция е изключително бавен и незадоволителен. Йерун Дейселблум, председателят на Еврогрупата, изтъкна, че южната ни съседка все още има да свърши много, ако иска да получи следващия транш. Според него споразумение между двете страни може да се постигне в рамките на следващите няколко седмици, но само при условие, че се постигне висок темп на разговори.
За пръв път вариантът, при който южната ни съседка се превръща в първата държава, напуснала валутния съюз, се появи още в началото на миналата година. Тогава Гърция обяви фалит по заем именно от Международния валутен фонд, който се оттегли от преговорите и от третия спасителен пакет на стойност 86 милиарда евро, отпуснат от Европейския съюз и Европейската централна банка.