Европейската комисия подава иск срещу България в Съда на ЕС, тъй като не сме спазили срока декември 2010 г. за транспониране на Рамковата директива за отпадъците в национално законодателство. Освен България комисията иска съдът да наложи финансови санкции и срещу Унгария, Полша и Словакия.
Глобите са: 15 220 евро на ден за България, 27 316 евро на ден за Унгария, 67 314 евро за Полша и 17 136 евро за Словакия.
При определяне на размера на санкциите се вземат предвид тежестта и продължителността на нарушенията. Те се състоят от дневни санкционни плащания, които се изплащат от датата на решението — при условие че нарушението продължава — до деня, в който транспонирането бъде завършено.
На страната ни се изпраща допълнително мотивирано становище, тъй като тя не е уведомила Комисията за транспонирането на посочената директива.
Ако държавите членки не изпълнят задължението си да транспонират законодателството на ЕС в национално законодателство в рамките на поставения срок, Комисията може да поиска от Съда да наложи финансови санкции още при първото сезиране, без да е необходимо второ решение.
От българското екоминистерство заявяват, че с решение от 8 юли 2011 г. проектът на Закон за управление на отпадъците е одобрен от Министерския съвет и внесен в Народното събрание на 11 юли 2011 г. Наред с транспонирането на Рамковата директива за отпадъците, той интегрира процеса по управление на отпадъците в съвременния темп на развитие на обществените и стопанските отношения. Това предполага и преодоляване на съществуващи порочни практики, установени през последните години, като кражбите и нерегламентираната търговия с черни и цветни метали. Поради тези обстоятелства в хода на обсъжданията възникнаха сериозни и продължителни дискусии, което доведе до закъснението в приемането на закона.
В момента приключва приемането на законопроекта на второ четене в Комисията по околна среда на НС и предстои гласуването му на второ четене в пленарна зала. Очаква се законът да бъде приет от парламента в рамките на 1 месец и Европейската комисия ще бъде незабавно уведомена. С това задължението на страната ще бъде изпълнено, след което се очаква ЕК да оттегли иска си и наказателното производство срещу България да бъде преустанове.
* Информацията е допълнена в 16.15 часа.
През януари 2011 г. Комисията откри процедури за нарушение срещу 23 държави членки поради непривеждане на националните им законодателства в съответствие с рамковата директива за отпадъците. От първоначалните 23 случая понастоящем само 5 още не са приключени. Освен гореспоменатите държави членки тсе включва и Германия, на която е изпратено мотивирано становище на 26 януари 2012 г.