Гръцкият закон, който принуждава работодателите да искат одобрение от правителството при масови съкращения на персонал e твърде неясен и нарушава европейските закони, постанови Европейският съд днес.
Това усложнява преговорите на Атина с международните ѝ кредитори, съобщава агенция "Ройтерс".
Случаят стигна до Европейския съд, след като през 2013 г. правителството не позволи на гръцкия циментов завод AGET Iraklis, чийто мажоритарен собственик е Lafarge Holcim, да проведе масови съкращения.
Според съда, гръцкият закон противоречи на законите на ЕС за свобода на бизнеса.
Съдиите признават възможността правителството да блокира масови съкращения "при обстоятелства в интерес на защитата на работещите", но казват, че гръцкият закон е твърде неясен и дава на властите прекалена свобода.
Това, че Гърция страда от икономическа криза и висока безработица, не е достатъчно да оправдае блокирането на масовите съкращения, се отбелязва в решението на магистратите. То рискува да усложни гръцката позиция в преговорите с международните кредитори по третата спасителна програма на Гърция на стойност 86 млрд. евро.
Преговорите по нужните за страната реформи бяха блокирани по-рано този месец заради разминавания в позициите относно развитието на трудовия пазар.