Гръцкият парламент отхвърли предложението за отмяна на данъците на Света Гора

04.08.2017 | 18:10
по статията работи: econ.bg
Проблемът с данъчните ставки за манастирите на Атон е една от основните теми на двустранните дискусии между гръцките власти и администрацията на Атон
Гръцкият парламент отхвърли предложението за отмяна на данъците на Света Гора
Снимка: под лиценза на creative commons

Гръцкият парламент обсъди предложение за промяна на облагането на имуществото на манастирите на Атина на редовното си заседание. В крайна сметка, предложението за отмяна на данъци върху различни имоти, собственост на Атонските манастири не получиха необходимия брой гласове.

Законопроектът, предложен от трима депутати от СИРИЗА, както и подкрепен от независимите депутати и и други, предвиждаше освобождаване от данъци на всички обекти на недвижима собственост, принадлежащи на манастирите на Атон, както в границите на Света Гора, така и извън тях. Законопроектът за „големи обекти на недвижимите имоти“ не получи необходимите гласове.

Предложението беше подписано и от депутатите, Панос Скурлиоку (СИРИЗА), Йоргос Лазаридис (АНЕЛ) и Янис Саридис (Обединена партия) и се отнася до освобождаването от данъци със стари тежести манастирите в Атон. Изменението е включено в сметката на Министерството на дигитална политика за електроника и TV рекламна платформа.

Проблемът с данъчните ставки за манастирите на Атон е една от основните теми на двустранните дискусии между гръцките власти и администрацията на Атон. Конфликтът започна през 2012 г. с приемането от гръцкото правителство на нов данъчен закон. Наред с други неща, той предвижда данъчно облагане на Атонското подворие, имоти разположени извън Света Гора, но в рамките на Гърция.

Те са оценени на няколко милиона евро, като облагането с тях поставя тежко бреме на братята на различните манастири в Атон. Проблемът е особено голям, като се има предвид фактът, че недвижимите имоти на манастирите отвъд границите на Атон са техен основен източник на финансиране, не само за възстановяване на манастирите и запазване на техните реликви, но и за даването на възможност на хиляди поклонници годишно да посещават манастирите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...