Гърците решават дали да приемат условията на кредиторите, като гласуват с „да“ или „не“ на днешния референдум. Право на глас имат над 10 млн. гърци, като избирателните секции бяха отворени в 7 часа, а първите резултати се очакват още тази вечер.
Според анализатори обаче едва ли резултатът от референдума, независимо какъв е, ще промени ситуацията. Очакванията са преговорите да продължат и в двата случая.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви вчера, че Европейският съюз има готовност да отпусне допълнителен заем на Атина, чрез който да бъдат посрещнати социалните трудности в страната.
В петък Гърция официално бе обявена за изпаднала във фалит от Европейския фонд за финансова стабилност, който очаква Атина да изплати 144 млрд. евро. Дни преди това страната стана първата развиваща се държава, която пропусна плащане към Международния валутен фонд (МВФ).
Финансовият министър на страната Янис Варуфакис обяви пред испанското издание El Mundo, че международните кредитори тероризират гърците, като се опитват да всеят страх преди вота в неделя. Също така той припомни, че няма правен механизъм, с който Гърция може да излезе от еврозоната.
Въпреки това миналата седмица правителството наложи финансов контрол, като затвори банките и ограничи тегленето от банкомат до 60 евро на ден.