Бюджетът за 2012 г. е първата задача, пред която е изправено новото гръцко правителство, оглавено от премиера Лукас Пападимос, предаде Bloomberg.
Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос ще представи проектобюджета пред новия кабинет за одобрение и едва след това проектът ще бъде внесен в парламента. Дори се очаква това да стане още
тази седмица, макар че е по-вероятно да се случи през следващата.
Лукас Пападимос и воденото от него експертно правителство имат срок от три месеца. През този период те трябва да успеят да прокарат необходимите за икономиката на страната реформи. В противен
случай вторият спасителен пакет за Гърция от ЕС и МВФ на стойност 130 млрд. евро може да не им бъде предоставен. Сред реформите са съкращаване на 30 хил. държавни служители и намаление на
заплатите в държавния сектор плюс орязване на пенсиите.
През първите десет месеца на тази година гръцкият бюджетен дефицит нарасна до 11% от БВП или 20,1 млрд. евро. За сравнение преди година по същото време дефицитът беше 18,1 млрд.
евро. Предвижданията и желанието на Атина беше дефицитът да не прескача 20,4 млрд. евро.
Гърция трябва да докаже писмено намерението си да проведе рестриктивни икономически мерки
Същевременно Еврогрупата иска писмени ангажименти от страна на гръцкия премиер Лукас Пападимос и на лидерите на двете водещи партии ПАСОК и Нова демокрация, че ще спазят решенията, произтичащи от споразумението с еврозоната от 26 октомври. Тогава беше решено, че за да се помогне да Гърция, тя трябва да започне въвеждането на строги икономически мерки. В момента Атина и Брюксел могат да стигнат до компромис по този въпрос, съобщи гръцкият сайт Ин нюз, цитиран от БТА.
Брюксел иска писмо от новия министър-председател на Гърция Лукас Пападимос, което да бъде подписано от Георгиос Папандреу и Андонис Самарас (лидерите на двете партии), за да може да края на месеца да бъде отпуснат шестият транш в размер на 8 млрд. евро от заема, предоставен миналата година на Гърция за излизане от кризата. Ако писмото бъде изготвено, така както искат европейските партньори, то ще бъде донесено в понеделник от гръцкия премиер при посещението му в Брюксел. Пападимос ще разговаря с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и с президента на ЕС Херман ван Ромпой.
"Решението Гърция да участва в еврозоната бе сериозна грешка"
Това заявява в интервю за в. "Монд" бившият френски президент Валери Жискар д'Естен, по времето на когото бе взето решение Гърция да стане член на Европейския съюз. Д'Естен оценява като политическо решението за присъединяването на Гърция към Европейската икономическа общност (ЕИО). Според него тогава е било непонятно Гърция да остане извън Европа и логиката на това решение е била чисто политическа.
Д'Естен заяви, че е било необходимо Гърция да бъде подкрепена след излизането й от военната диктатура. Съдействието за членството на Атина според него обаче има и символично значение. Той подчерта, че демокрацията и политиката се свързват с Гърция, като държавата е синоним на "цивилизация". Поради тази причина по думите на д'Естен е било непонятно страната да остане извън Европа. Според бившия френски президент обаче решението за участието на Гърция в еврозоната е било сериозна грешка.