Гръцки финансови групи искат да инвестират в туристически обекти и инфраструктура в България. Това съобщи зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев, който участва в срещата на министрите на туризма от страните членки на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС) в Атина. Южната ни съседка се интересува много от възможностите за планински, спа-, балнео-, религиозен и културен туризъм в България.
Обмисля се и създаването на общи туристически маршрути по долината на река Места, които да включват български и гръцки манастири, църкви и различни културно-исторически забележителности. В такива маршрути може да се включи и новооткритата в Гърция гробница Амфиполис, допълни Ботев, цитиран от в. „Труд“.
Той е предложил на гръцките си колеги групи от журналисти и инвеститори да посетят трите големи ски-курорта у нас - Боровец, Банско и Пампорово, за да се запознаят на място с възможностите за почивка.
До лятото на 2015 г. трябва да е готова и магистрала "Марица" до ГКПП Капитан Андреево, след което от Пловдив до Истанбул ще се стига за 3 часа, каза още Ботев. Така турските и гръцките туристи ще имат лесен достъп до три вида почивки в България - ски на Пампорово, културно-исторически в Долината на розите и СПА - в Хисаря.
Срещата на министрите на туризма в Атина бе посветена на изграждането и подпомагането на икономическото сътрудничество в Черноморския регион. Форумът бе организиран от правителството на Гърция, която председателства ротационно ОЧИС, от Световната организация по туризъм (СОТ) към ООН и Гръцката туристическа организация. В срещата участваха 17 държави и 4 международни организации. Форумът бе ръководен от Н. Пр. Талеб Рифай, генерален секретар на СОТ, и министъра на туризма на Гърция Олга Кефалояни.
Всички страни подписаха меморандум за разбирателство съвместно със СОТ за развитие на туризма в региона и за превръщането на Черно море в утвърдена туристическа дестинация. Така ще има обща стратегия за брандирането му като регион с изключителни условия за морски и културно-исторически туризъм, в това число като люлка на европейската и средиземноморската цивилизация, планински и друг вид туризъм.