Гърция може да въведе "вътрешна валута" заради неплатежоспособността си. Това заяви икономистът проф.Татяна Хубенова. Според нея, ако и след референдума не се стигне до споразумение, Гърция ще трябва да намери изцяло нов кредитор и да обезцени валутата си.
„Това е балон. Вътрешните пари ще обезценяват задължението на държавата. Само че, ако тези вътрешни пари навлязат и в частния сектор, това ще направи още по-трудно обслужването на външния дълг в една средносрочна перспектива“, заяви Хубенова пред БНР.
Според д-р Джерард Бьокенкамп от организацията "Отворена Европа - Берлин", Гърция трябва да излезе от еврозоната. По думите му еврозоната има достатъчно проблеми, с които трябва да се справи, а решаването им ще бъде много по-лесно без Гърция.
„Това ще бъде краят на един дълъг период на кризи. Не виждам начин, по който Гърция да успее да възвърне конкурентоспособността си като държава, ако продължи членството й в еврозоната“, заяви Бьокенкамп.
Според него влизането на Гърция в еврозоната от самото начало е било грешка.
„Ето защо не виждам друга алтернатива, освен Гърция да напусне еврозоната“, добави той.
Междувременно данни от поредно проучване в Гърция преди утрешния референдум показват, че 44% от анкетираните възнамеряват да гласуват с „да“, а 43% с „не“. Гърците трябва да решат дали искат да
останат в еврозоната или да я напуснат.
Самият социологически институт „Ипсос“, провел проучването, предупреждава, че резултатите са прекалено близки, за да може да се прогнозира изхода от вота.
Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис отхвърли твърденията на вестник "Файненшъл таймс", че страната му подготвя резервни планове за евентуално "подстригване" на депозити, предаде Ройтерс. Авторитетният британски всекидневник написа снощи, че е възможно в Гърция да бъдат конфискувани 30 процента от влоговете в размер на над 8000 евро. Варуфакис побърза да определи в "Туитър" публикацията като "злонамерен слух".