Подкова ще носи късмет на новия министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Той получи подаръка от предшественика си Трайчо Трайков по време на церемонията по предаването на поста. Последният обясни, че подковата трябва да носи на Добрев късмет и за да бъде министърът "подкован" по всички многобройни теми, които изникват в министерството."Понякога ще му е необходим и късмет освен качествата, които той има", добави Трайков. Той пожела на наследника си да постигне целите, които е набелязал за развитието на министерството и на секторите.
От своя страна Добрев коментира: "Работихме като екип през последните десет месеца, мисля че успяхме да свършим много задачи". Той изрази надежда да успее да завърши набелязаните от него задачи в сроковете, които си е поставил, информира БТА.
По-рано новият министър, който преди обяд положи клетва, припомни, че вече е заявена позицията на кабинета, че руско-български проект АЕЦ "Белене" няма да има. Той потвърди, че има възможност произведеният реактор да бъде използван в АЕЦ "Козлодуй", но това ще отнеме време. Необходимо е лицензиране на площадка, проучвания, сертифициране на нов проект, проектиране, промяна в проектирането, но тази опция би ни дала диверсификация в ядрената енергетика, информира БГНЕС.
Днес стана ясно още, че България все още не е поискала удължаване на срока на преговорите с руската страна за АЕЦ "Белене". "Надявам се другата седмица в началото да мога да ви кажа какви стъпки ще предприеме оттук нататък по отношение на удължаване на срока, ако го удължаваме, с колко и какво ще свършим през този удължен срок", допълни Добрев, цитиран от БНР.
"Не възразявам темата за проучванията и добива на шистов газ да се разисква", заяви още Добрев. Той прецизира позицията си, без да назове категорично мнението си дали е "за" или "против". Новият министър обясни, че има възможност да говори по темата със специална комисия в НС, която да прецезира текстовете по приетия мораториум за шистовия газ. Евентуалното решение може да бъде в двете посоки - разрешение или забрана.
Припомняме ви, че в началото на януари със със 166 гласа "за", 6 "против", и трима въздържали се парламентът наложи безсрочна забрана върху проучването и добива на шистов газ по метода "хидравлично разбиване" или чрез сходни техники. Мораториумът беше предложен от РЗС, а от ГЕРБ добавиха, че забраната ще е безсрочна и да важи за цялата територия на страна. Няколко седмици по-късно започна да се говори, че е възможно документът да бъде преразгледан и "ремонтиран".