Д-р Ашраф взима 1,33 млн. долара заради мъченията в Либия

27.03.2012 | 18:40
по статията работи: Петя Бързилска
Решението, което беше постановено от съд в Холандия, ще бъде отправено до Либия, а ако Триполи откаже да плати, защитата на ищеца ще се обърне за съдействие към европейските институции
Д-р Ашраф взима 1,33 млн. долара заради мъченията в Либия
Снимка: Архив

Палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж, който прекара в либийските затвори 8 години, заедно с българските медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова заради обвинения в умишлено заразяване на деца с вируса на СПИН, ще получи 1,33 млн. долара компенсация.

Това постанови холандски граждански съд в Хага, който е преценил, че сумата ще обезщети съкилийника на нашите медицински сестри за мъченията и унижението, предаде "Гълф Нюз".

Ашраф ал Хаджудж и българките, които бяха освободени през 2007 г. заявиха, че обвиненията са базирани на изтръгнати със сила самопризнания.

Адвокатката на палестинския лекар Лизбет Зегвелд каза днес, че Холандия и Европейският съюз трябва да накарат либийските власти наложената от съда компенсация да се изплати незабавно. Решението ще бъде отправено до Либия, а ако Триполи откаже да плати, защитата на ищеца ще се обърне за съдействие към европейските институции, както и към властите в България и в Холандия.

Д-р Ашраф, който живее в страната на лалетата, но получи и българско гражданство, е призовал на 27 юли 2011 г. 12 либийци да се явят във връзка с обвиненията му пред гражданския съд в Хага. Съдът е взел решение по делото на 21 март.

Нито един от тях не се е явил пред съда. "Нямаме представа къде се намират те сега", каза адвокатката на лекаря. "Мисля, че тъй като тези чиновници са работели за държавата, либийското правителство трябва да плати обезщетението. Правителствата могат да се сменят, но те си остават отговорни", допълни юристката.

"Българските медицински сестри, осъдени на доживотен затвор в Либия и изтърпели дългогодишни мъчение по времето на режима на Муамар Кадафи, могат да заведат спокойно дело в Холандия". Това заяви за БТА самият Ашраф, позовавайки се на становището на своята адвокатка. "Така реакцията ни ще стане много по-силна", коментира той. Медикът уточни, че делото му, по което холандските съдебни власти се произнесоха на първа инстанция, продължава вече три години.

Попитан как живее днес, той съобщи, че през лятото му предстои сватба. Ал Хаджудж, който е български гражданин, се ползва със студентски статут и така има право да работи, тъй като иначе Холандия все още не позволява наемането на българи. "Много е трудно, но в България не можах да намеря нормална работа", допълни той. В отговор на въпрос Ал Хаджудж уточни, че живее със своите родители и годеницата си в малък провинциален град.

"Ако българската държава ни помогне по някакъв начин и ние бихме завели дела в Холандия". Това каза Кристияна Вълчева, цитирана от БГНЕС.

Тя обясни, че всяка една от тях работи за по 500 лв. и не могат да ходят до Холандия "да теглим заеми и да плащаме билети по няколко хиляди евро и т. н.". "Не сме в състояние да направим подобно нещо! Ашраф го е направил, защото живее в тази страна, има фондации, които могат да му помогнат", каза медицинската сестра. Тя посочи, че трябва да говорят с адвокат, за да разберат и какви са техните възможности, защото засега нищо не знаят.

Кристияна Вълчева е разбрала от медиите за спечеленото дело и ще чака довечера Ашраф да й се обади и да говорят по "Скайп", за да й обясни повече. "Аз не знаех, че той завежда дело, ние сме имали една холандска обща адвокатка преди години се срещахме с нея и нещата останаха до там. На мен никой нищо не ми е пращал, никой за нищо не ме е уведомявал, нищо не сме правили по въпроса", каза медицинската сестра.

Преди 4 години те срещат холандска адвокатка, която им казва, че ще внесе искане в ООН по отношение на техния случай. Оттогава обаче оттам се чакат отговори и така Вълчева не знае какво се случва. Преди 3 години тази адвокатка кани и Вълчева, и Ашраф в Женева на конференция към ООН, която разследва изтезанията. "Тя каза, че ще се заеме с тези неща и предполагам, че е, но не съм получавала никакво писмо от нея. Получавала съм от различни прависти по света след събитията в Либия дали искаме да заведем дело и аз писмата съм ги препращала на тази холандска адвокатка", каза Кристияна Вълчева.

Четиридесет и една годишният Хаджудж беше осъден на смърт заедно с петте български медицински сестри през 1999 г. в Либия, по обвинение, че са заразили с вируса на СПИН стотици либийски деца в болница в Бенгази. Медиците винаги са казвали, че са невинни. Под международен натиск тяхната присъда беше променена в доживотен затвор, което отвори път за тяхното екстрадиране, припомня БТА. Освободени през 2007 г., медиците бяха върнати в България с френски президентски самолет, придружавани от тогавашната съпруга на Никола Саркози - Сесилия. После те бяха помилвани от българския президент. Медиците сезираха Комисията по правата на човека на ООН, припомня Франс прес.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....