Има основания за вдигане на цената на природния газ от 1 януари 2010 г. Поскъпване ще има, но нашият стремеж е то да бъде в такъв процент, че да осигури наистина условия за работа на всички потребители в условията на криза, без да бъде за сметка на обществения доставчик "Булгаргаз". Това каза пред журналисти председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев по повод прогнозата на "Булгаргаз" за 18,31% увеличение на синьото гориво, предаде Агенция "Фокус".
Комисията разглежда в момента прогнозата на дружеството. Според Семерджиев първоначалната прогноза на дружеството е по-неточната от тази, когато "Булгаргаз" окончателното ще предложи в заявлението си до ДКЕВР. Ако тенденцията се запази, през първото тримесечие на 2010 г. няма да се наложи промяна на цените на топлофикациите, очаква Семерджиев.
Заявките на потребителите за консумацията на газ също ще окажат влияние на цената. Всеки потребител носи отговорност, когато си прави заявките за природен газ. Няма възможност обаче потребителя да
се санкционира, ако заяви повече газ, отколкото реално използва.
Анализът на финансово-икономическото състояние на "Булгаргаз" показва, че дружеството има печалба през 2009 г. и има устойчиви приходи. Така общественият доставчик ще може да си изпълнява задълженията, каза Семерджиев.
ДКЕВР е разгледала проект за изменение и допълнение на Наредбата за регулиране на цените на природния газ, каза председателят на комисията. Още днес или най-късно утре проектът ще бъде пуснат за съгласуване. Целите на този проект са да отчита реалните компоненти за образуване на цената на газа по прозрачен начин. Неслучайно вследствие на различно виждане и тълкуване на някои от разпоредбите на наредбата, се получаваха и спорове в съда по отношение на определяне на цената от ДКЕВР, обясни Семерджиев. С измененията ще се намали до минимум възможността за различно тълкуване на начина, по който ще се определя цената на синьото гориво. С промените ще се гарантира (и на обществения доставчик, и на потребителите), че приходите на доставчика и цената на природния газ ще бъдат винаги минимални за обществения доставчик, за да си покрива разходите.
При анализ на разходите на "Булгаргаз" е установено, че е възможно от досегашните 3%, неговата надбавка да бъде намалена до 1,5 % - 2 %. За едно тримесечие, когато има малки количества за доставка и цените са ниски, тъй като това е една надбавка върху приходи, естествено, че те ще са по-малко. Има разходи, които се правят независимо от количествата за обществения доставчик. И обратното - при големи обеми на реализация на природния газ, надбавката не е необходимо да бъде чак толкова голяма. Анализът, който сме направили, ни дава основание да предложим в наредбата горна граница на надбавката от 3 % на до 2 %, обясни Семерджиев.
Цените на газа може да се определят на шестмесечие, но това зависи от действащите договори за доставка, които осигуряват 97% от газа, който общественият доставчик доставя. Според Семерджиев е очевидно, че те са единственият и най-важният елемент при определянето на цените на природния газ. А договорите са на тримесечна база. Определянето на шестмесечна база носи риск при тези условия за големи приходи или разходи, по-големи от предвидените. От ДКЕВР предлагат да се отчитат навзетият или недовзетия приход от общественият доставчик и да се коригира в следващи периоди - които могат да бъдат по-големи от три месеца, като могат да бъдат и шест месеца.
Ако наредбата бъде приета с предложенията на ДКЕВР, комисията ще има достатъчно начини да изглажда резките изменения на цените без това да е за сметна на обществения доставчик.
ДКЕВР ще направи проверка на ЧЕЗ тази седмица, за да установи доколко компанията изпълнява решението за едномесечно отчитане на тока, каза Семерджиев. До края на тази седмица резултатите
от проверката ще бъдат готови. Ще се възползваме от всички възможности на българското законодателство, за да убедим ЧЕЗ, че трябва да го спазват, допълни председателят на ДКЕВР. Комисията
ще действа в съответствие с изискванията на закона.