Потребителите може много по-рядко да бъдат подлагани на воден режим, ако се въведат лицензии за дружествата, упражняващи тази дейност. Това стана ясно от думите на шефа на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Новото изискване най-вероятно ще бъде разписано в Закона за водите и в този за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги.
Предвижда се операторите на системата да отговарят на редица технически и финансови изисквания. Те ще трябва да изготвят и бизнес план, който ще бъде вероятно с 5-годишен срок, както и да имат ресурс за спешни ремонти и инвестиции. Дружествата, които не отговарят на изискванията, ще бъдат заменени с нови оператори. Вероятно те ще бъдат избирани с конкурс.
Нужните инвестиции във водния сектор надхвърлят 2 млрд. лева за следващите пет години. Средствата трябва да се вложат основно в нови язовири, информира Дарик радио.
На въпрос дали ще има увеличение на цените, Семерджиев отговори, че има предвидени увеличения на цените при ВиК дружествата, но според тях не са достатъчни, информира агенция "Фокус". Той добави: „Увеличението покрива допълнителните разходи, които се правят във връзка с повишените цени на електроенергия. За Бяла и Севлиево увеличението на комплексната цена за битовите потребители е 5,13%, за Габрово – 5,23%. И двете дружества са далеч от социалната поносимост на цените на водата”.
Проблемите с водоснабдителните системи са сериозни. Примерът на Севлиево и режимът на водата е показател за това, че има много какво да се прави във водоснабдителните системи като инвестиции, структуриране на дружествата. Това каза още Семерджиев. Той допълни, че проблемите се идентифицират, но за съжаление комисията има малко механизми, за да ги решава.