Иван Костов: Страната трябва да предприеме антиинфлационна политика
Правителството в едномесечен срок да внесе в Народното събрание програма с конкретни мерки за противодействието на скока на цените. Това поиска лидерът ДСБ Иван Костов по време на днешното заседание на парламента, предаде Агенция "Фокус".
Една от причините за скока на цените е повишаването на цените на енергийните ресурси и храните на световния пазар. За България обаче причина за скока на цените са и административно наложените цени. Друга причина за инфлацията е фискалната политика на правителството, посочи бившият премиер.
"Във всички страни от ЕС се разработват програми за противодействие на цените. Почти няма страна, която да не прави усилилия да неутрализира скока. Единствено българското правителство не прилага такава програма. Призива на ЕК е да се предприемат антиинфлационна политика. Това е необходимо и за България", каза Костов. По думите му инфлацията от месец юни миналата година до месец юни тази година е 15,3%, което обезценява доходите на българските граждани.
Според бившия премиер на България елементите на водената политика от правителството политика трябва да бъдат обсъдени в Народното събрание.
Конкретно трябва да се дискутира скока на цените и неутрализирането им. "Основна последица от скока на цените е появата на по-голяма ножица между високо и ниско платените граждани. Социалнослабите поемат целия удар върху себе си от инфлацията, която се получава", обясни Костов.
Сергей Станишев: През тази година бюджетният излишък ще бъде реализиран
Правителството има ясни мерки за справяне с инфлацията, заяви от своя страна премиерът Сергей Станишев, цитиран от правителстената информационна служба. Сред тях са: реализиране на бюджетния излишък, поддържане на таван на разходите, отказ от диферинциране на пазарните ставки, засилване на вътрешния одит за целесъобразното изразходване на бюджетни средства, очтитане на министри в парламента за изразходване на средства от техните министерства, осигуряване на външен одит на централно и местно ниво, създаване на добре функциониращи пазари.
Ще бъдат определени рискови фирми и пазарни сегменти на национално и местно ниво, които ще бъдат проверявани от регулаторни органи. Правителството ще предложи за нов Закон за защита на конкуренцията, в който се предвиждат по-високи глоби и по-големи правомощия на Комисията за защита на конкуренцията. Друга мярка е да се въведе строг контрол по веригата за предлагане на селскостопански продукти между производители, дистрибутори и търговци.
Премиерът коментира, че производителят често получава ниски цени, докато крайният потребител закупува крайния продукт на много по-висока цена. Ще се търси засилване на неправителствените организации за защита на потребителите. За тях ще се състави списък, като някои от тях ще бъдат подпомагани. Станишев каза, че трябва да се засили и ролята на Комисията за защита на потребителите. Освен това ще се търси по-целесъобразно използване на земеделските земи и подпомагане на земеделските производители.
“Това са ангажиментите, които поемам от името на правителство. Надявам се те да бъдат оценени от българския парламент", подчерта Сергей Станишев.
Имаме основания да смятаме, че при запазване на тенденцията в инфлацията от последните 2 месеца, през септември и октомври на тази година нивата на инфлацията ще са по-ниски, каза още Станишев. Според него през последните месеци в България се наблюдава забавяне на темпа на растеж на инфлацията като през месец юни се е наблюдавала и дефлация.
Българската месечна инфлация е по-ниска от някои страни от Еврозоната. Някои политици от опозицията се стремят да внушат, че инфлацията в страната е само в нашата страна, но тя е сериозен проблем за всички икономики в света, добави Станишев.
"България преди влизането си в ЕС пое ангажимента да постигне минималните акцизни нива на ЕС. Това влияе върху ценовите равнища. Призивите – дайте да намалим акцизите - няма как да се приложат в България”, каза още той.