Ръководството на Държавен фонд „Земделие“ (ДФЗ) излезе със становище относно ситуацията с обвинението на земеделския министър Димитър Греков за неправомерно одобрени от институцията проекти. В изявлението на фонда се казва, че в зад слуховете, лъжите и безпрецедентните атаки стои именно министърът.
„След неоснователно поисканите ни от земеделския министър Греков оставки, без ясни аргументи и факти, ръководството на ДФЗ се защити пред обществото и аргументирано и с факти вече изложи част от предполагаемите причини за атаката“, се казва в становището.
Ръководството на ДФЗ коментира и обвиненията в корупция от бенефициент, който твърди, че проектът му е блокиран заради поискан подкуп.
„Двама министри са потвърдили със заповеди отказът на ДФЗ. Заповедите им са влезли в сила, но не са обжалвани по съдебен ред пред Административния съд, каквато е законовата процедура. Вместо това, в противоречие на всякакви нормативни разпоредби министър Греков отменя заповедите на своите предшественици и с нова заповед РД-20-997 от 10.10. 2013 година връща проекта в ДФ „Земеделие“ за преразглеждане!“, обясняват от фонда и допълват, че подвеждат въпросното лице под съдебна отговорност за набеждаване и клевета.
Освен това ДФЗ сезира Прокуратурата за действията на министър Греков, относно възобновяването на разглеждане на този проект след две влезли в сила заповеди за отказ от двама предишни министри, без да има влязло в сила каквото и да било съдебно решение. От фонда подготвят и сигнал до Главния прокурор г-н Сотир Цацаров, за да бъде проверена истинността на предоставените по проекта документи.
От фонда посочват още, че в резултат на всичко това и след безпрецедентните опити за натиск и оклеветяване по всички направления, се предоставя на Главния Прокурор сигнал, относно всички факти и обстоятелства, които недвусмислено сочат за умишлено забавяне избора на сертифициращ орган.
„Най-важното обстоятелство е, че от 6 месеца поради безотговорност и забава от страна на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), сме принудени да работим без сертифициращ орган, което поставя в риск над 4 млрд. лв, които вече са изплатени на земеделците, но които Брюксел има пълните основания да не плати на България по вина на МЗХ“, се посочва още в изявлението.
„Молим прокуратурата да се произнесе, дали сегашното ръководство на МЗХ и лично министър Греков с бездействието си залагат бъдеща финансова криза в страната, която неминуемо ще изкара още в първите дни, на който и да е кабинет земеделците от страната на протест“, допълват от ръководството на фонда.
Припомняме, че заседанието на Фонд „Земеделие“, насрочено за вчера (3 юли) не се състоя и така оставката на председателят на ведомството Мирослав Николов не бе подадена. Нов опит да се проведе заседание ще бъде направен в понеделник – 7 юли.