Даваме обяснения на банките, ако превеждаме над 30 хил. лв.

14.06.2012 | 12:25
по статията работи: Теодора Пенева
Внесената от МФ наредба цели да минимизира риска от финансови измами
Даваме обяснения на банките, ако превеждаме над 30 хил. лв.
Снимка: Sxc.hu
Прикачени документи

Паричните преводи или плащания към трети страни за 30 000 лева или повече ще трябва да бъдат обосновани пред съответния финансов доставчик. Това предвижда проектът на Наредбата за информацията, събирана от доставчиците на платежни услуги при извършване на презгранични преводи и плащания към трета страна, подготвен от Министерството на финансите (МФ).

Физическото или юридическото лице, което превежда по банков път 30 000 лева или повече за държави извън Европейския съюз (ЕС), ще трябва да представи на доставчика на платежни услуги сведения и документи, които удостоверяват основанието и размера на сумата. Финансовият минимум важи и за равностойността си в друга валута.

Новата Наредба е изготвена съвместно от Българската народна банка (БНБ) и министъра на финансите Симеон Дянков, във връзка с влезлите в сила от 1 януари 2012 г. промени във Валутния закон.

Освен че постановява лицата да удостоверяват всички извършвани преводи или плащания, документът задължава и доставчиците да изискват необходимите документи, преди да извършат съответната услуга.

В проекта са изброени конкретните доставки от икономическия оборот, по който най-често се извършват преводи и плащания, заедно с документите, които ги удостоверяват.

Така например, за да се извърши плащане за внос на стоки, са необходими договор, фактура, митническа декларация (ЕАД) или друг документ за внос. Аналогични са документите, с които трябва да се удостовери преводът на средства за продажбата или доставката на стоки или услуги.

Всички трудови и извънтрудови възнаграждения към трети страни се обосновават с трудов или с граждански договор, с договор за управление или с друг документ, удостоверяващ основанието и размера на възнаграждението. Преводи във връзка със създаването, придобиването или прехвърлянето на предприятие се удостоверяват с решение на компетентния орган на дружеството и съответния договор.

В Наредбата са описани общо 19 случая, обвързани с превод или плащане към трети страни, както и необходимите за обосновка документи. Част от тях са свързани с плащането на абонаменти и членски вноски, преводите на залози и печалби, издръжката на съпрузи и роднини и продажбите на ценни книжа и акции. Лице, което иска да нареди извършването на презграничен превод или плащане към трета страна на доходи, подлежащи на облагане по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица и Закона за корпоративното подоходно облагане, попълва и декларация по образец, поместена в наредбата.

Към проектонаредбата МФ публикува на официалната си страница и мотиви за изготвянето ѝ. Въвеждането на процедура, която да регулира международните плащания към трети страни, е наложено от европейското изискване за свеждане до минимум на риска от финансови измами. Презграничното превеждане на големи суми може да бъде средство както за пране на пари, така и за финансиране на тероризма, смятат от европейското законодателство.

В международната практика е установено, че голяма част от случаите на изпиране на пари и финансиране на тероризма най-често са свързани и с извършването на данъчни измами, укриването на данъчни задължения или прикриването на подкупи, като един от най-често използваните способи за прикриването на тези престъпления е обявяването на суми в големи размери (в случая, в размер на 30 000 лв. или повече), като доходи, получени от трета страна, се посочва в документа на МФ.

Валутният закон беше приет окончателно в края на ноември 2011 г. Съгласно въведените промени се постанови при пренасянето на парични средства в размер на 30 000 лева или повече, или тяхната равностойност в друга валута, през границата на страната за трета страна, да се предоставя и удостоверение от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) за липса на задължения или документ, удостоверяващ, че лицето не е вписано в регистъра на НАП. Ако се пренася голяма сума (от 10 000 евро или повече) за или от държава-членка от ЕС, тя трябва да се декларира при поискване от страна на митническите служители.

В прикачените два документа можете подробно да се запознаете с предложената Наредба, както и с мотивите за изготвянето ѝ.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...