Дават минералните извори на общините

26.04.2010 | 08:18
по статията работи:
60% от находищата у нас не се използват
Дават минералните извори на общините

Общините да получат безвъзмездно от държавата около 60 на сто от находищата на минерални води в страната, които в момента не се ползват и буквално се изливат в земята, предвиждат поправки в Закона за водите, предлагани от Министерството на околната среда и водите. Това съобщи Асен Личев, директор на дирекция "Управление на водите" в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), цитиран от БТА. В момента в приложението на закона има 102 находища, от които около 60% може да се дадат безвъзмездно на общините за управление, допълни експертът. 25 години е срокът на концесията, за който ще се ползват изворите.

Условията, на които трябва да отговарят находищата, за да бъдат предоставени, са: да се използват за водоснабдяване на повече от една община, да не са дадени на концесия и да са отдадени по-малко от 51 на сто от капацитета им.

Находищата, които сега се усвояват, са около 40%, останалото изтича в природата, сочат данните на МОСВ.

"Ако до две години общините не започнат да ги ползват или не ги предоставят на частни фирми, ще трябва да ги върнат обратно на държавата.Това трябваше да стане много отдавна", каза Цвети Миланова, председател на Източноевропейската асоциация по балнеология и СПА туризъм. В много напреднали държави именно общините се занимават със стопанисването на минералните извори. Така те по-лесно се управляват, уточни тя.

Подобно решение е много добро и е положителна стъпка, каза кметът на Симитли Апостол Апостолов. "Ние сме пряко заинтересовани, защото в общината ни има около 30 минерални извора. По-голямата част от тях се използват .Така в местната хазна ще влезнат повече парикоето е от голямо значение сега, в условията на криза", добави той.

Кметът на Казанлък Стефан Дамянов отказа да коментира подробно идеята, преди тя да бъде официално обявена, но подчерта, че общините ще я посрещнат положително.

От екоминистерството съобщиха още, че  след като се избистри моделът за икономическа регулация на водния сектор, ще се промени и таксата, която в момента плащат ВиК и други компании за ползването на водите. От нея в момента в хазната постъпват 40 млн. лв. годишно, пише в. "Монитор".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...