Правителството реши да предостави допълнителни средства от ДФ „Земеделие“ в размер на 12 млн. лв. по бюджета на земеделското министерство за 2013 г. Това обяви на пресконференция след правителственото заседание министърът на земеделието и храните Димитър Греков.
"Нашият бюджет беше сформиран така, че имаме средства до края на август. Нямахме възможност да направим никакви други разплащания. Затова средствата, които получаваме сега са жизненоважни“, обясни министърът.
Той изтъкна, че парите са предвидени за – програмите за надзор и ликвидиране на болестите по животните, осигуряване на техническа подкрепа за провеждане на кампания 2013 г., подаване на заявления и подпомагане на земеделските стопани от областните дирекции, разплащане на задълженията на Селскостопанска академия и разплащане на дейности, свързани с цифровата ортофото карта на България, съобщават от Министерски съвет (МС).
Греков обяви още, че утре предстои важна среща с премиера относно възможностите за по- ранно разплащане на средствата, които са по системата за единно плащане на площ. „Досега винаги те са се плащали през следващата година, но помощта в земеделието, ако не се даде навреме, е безсмислена. Ще настоявам поне 20% от полагащите се средства да бъдат дадени през тази година на всички земеделски производители“, каза министърът на земеделието и храните.
По думите на Греков жътвената кампания в повечето райони на страната почти приключва, като около 96% от пшеницата е прибрана.
„За първи път от осем години имаме най-високите добиви в страната. Те възлизат на около 4,7 млн. тона зърно“, подчерта министърът.
Той отбеляза, че по качествени показатели реколтата също е добра, като 65,41% от ожънатата пшеница от новата реколта е много високи хлебопекарни качества.
Министърът заяви още, че са произведени 328 000 тона рапица, увеличава се добивът на ръжта – 13 238 т., очаква се и силна реколта от царевица и слънчоглед.
По думите му кампания 2013 г. е с изпреварващ темп спрямо предходната 2012г. Според него по-високите добиви през настоящата кампания се дължат на приложената добра агротехника, на екологичните условия, както и на използването на прогресивни български сортове. Според г Греков суровината, която се изнася не е най- ефективният начин за печалба. Той обясни, че част от тази суровина задължително трябва да се включва в други сектори като животновъдство и в производството на храни.