Лидерите от света на бизнеса предупредиха западните правителства, че популистките мерки във финансовата индустрия могат да забавят и без това крехкото възстановяване на икономиката.
Притесненията на бизнеса са свързани от една страна с плановете на президента на САЩ Барак Обама да накара големите банки да се откажат от връзките си с частните инвестиционни фондове и от търговията с имоти, а от друга страна - с исканията на британското правителство за ограничаване на плащанията на банкерите.
Тези предупреждения бяха направени още в първия ден на Световния икономически форум, който се провежда в швейцарския зимен курорт Давос, предаде Reuters.
За много от представителите на големия бизнес некоординираните и тежки регулации, както и правителствените намеси сега са най-мрачният облак на хоризонта.
По време на срещата на бизнес лидерите в Давос беше представено и проучване на компанията PricewaterhouseCoopers, според което бизнес доверието се завръща и в много индустрии отново наемат хора. Анкетата е проведена сред 1,2 хил. ръководители на компании от 52 държави. Данните показват, че 39% от шефовете смятат да наемат нови хора през 2010 година, докато 25% планират още съкращения. Спрямо миналата година компаниите, които смятат да уволняват служители, са два пъти по-малко.
За разлика от повечето участници в дискусията американският икономист Нуриел Рубини, който пръв предупреди за идването на кризата, обяви, че не се притеснява от свръхрегулациите, а по-скоро от начина, по който компаниите ще се върнат на старите си позиции. Според него свободната монетарна политика на САЩ сега подхранва балон на цените на активите и именно там може да се очаква следващата експлозия.
Плановете на Обама за големите банки в САЩ се приемат от някои европейски банкери, отбелязва още Reuters. Корадо Пасера от Intesa Sanpaolo изтъкна, че е добра идея банките да спрат да търгуват с имоти и да започнат да влагат пари в реалната икономика.
По-късно днес се очаква и словото на "шампиона на регулациите" - френският президент Никола Саркози. В предишни свои изказвания той поиска "морализация на капитализма", допълва агенцията.