Китай отправи остра критика към тибетския духовен водач Далай Лама, съобщава „Би Би Си“. Причина за това са коментарите му относно самозапалванията на тибетски активисти, насочени срещу китайското правителство.
По време на посещение в Япония гуруто е казал, че Китай не се ангажира да направи „по-сериозен оглед“ на случващото се и стоварва вината върху него, вместо да се замисли за причината на тези протести.
Във връзка с тези негови думи китайското външно министерство е заявило, че Далай Лама възхвалява самозапалванията.
От 2011 година насам общо 70 тибетски активисти са изразили гражданската си позиция по този начин. Китайските новинарски агенции съобщиха за нов такъв случай в събота. Така общият брой на инцидентите нарасна до седем само за седмица.
От Пекин заявиха, че тибетците разполагат с пълна свобода на изповядване на религията си и обвиниха тибетските духовни водачи в подклаждане на гражданско недоволство.
Последните инциденти, освен с каузата, са пряко свързани и с 18-ия партиен конгрес на управляващата Комунистическа партия в Китай. На него ще се определят новите лидери на страната за следващото десетилетие.
Говорителят на китайското външно министерство – Хонг Лей, заяви, че Далай Лама не само не е осъдил актовете на тибетските граждани, но и ги е възхвалил. Това, по думите му, е стриктно против националните закони и религиозни принципи.
Лама бе обвинен и в подкрепа на дясното крило на японската политическа сцена в условията на конфликта около островната верига Сенкаку. Причината за това е употребата именно на японското ѝ име от страна на тибетския духовен водач.
Обстановката в Тибет винаги е била проблемна и поради факта, че чуждестранните медии нямат право да осъществяват дейност на територията на региона. Така единствената информация се спуска по каналите на китайските агенции.