Държавата закъсня с мерките за ограничаване на цените на храните като хляба и олиото. Това коментира пред Агенция "Фокус" председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.
Държавата можела да се намеси на пазара със зърно с пазарни инструменти като изкупи голяма част от зърнената реколта на ниски цени. Такава мярка обаче в момента би била закъсняла, понеже цените на житото вече са високи.
Те са закъснели за това нещо. Ясно беше още преди месеци накъде вървят нещата с цените на зърното, освен това ги има и Жанвиденовите уроци. Естествено е, че държавата може да се намеси по следния начин - с пазарни средства. Тя трябваше да изкупи навреме или "на зелено" голяма част от зърнената реколта, а не да чака да се изнесе, какъвто е случаят в България, и сега от този резерв, който можеше да натрупа, да интервенира на пазара. Това беше интелигентният начин да се работи, обясни председателят на стопанската камара.
По думите му това не противоречи на правилата на Европейския съюз, защото държавата на практика е търговски агент на пазара. Изкупуването на пшеницата на по-ниски цени спокойно е можело да бъде възложено на държавна фирма, да се даде заем и след като се продаде зърното, той да бъде възстановен.
Тук не става дума за държавна помощ, а за търговска сделка. Днес прилагането на тази мярка обаче вече е късно, тъй като цените на пшеницата вече са скочили, коментира Данев. Той добави: Цените скочиха - фуражът скочи, зърното - скочи, това нещо трябваше да се направи превантивно, когато се знаеше, че ще се покачват цените.