Данък "Банка" у нас - "за" и "против"

05.07.2010 | 15:47
по статията работи:
Според финансиста Андрей Пръмов предложението има за цел само да се хареса на широката публика
Данък "Банка" у нас - "за" и "против"

Въвеждането на данък "Банка" ще доведе само да оскъпяване на банковите услуги за клиентите. Това обяви днес финансистът Андрей Пръмов. Вчера такава идея беше лансирана от вицепрезидента на КНСБ Пламен Димитров, който обяви, че вече е време и банките да започнат да плащат данък "криза" и че трябва да се въведе налог върху транзакциите на трезорите и финансовите къщи у нас.

Според финансовия експерт у нас идеята няма почва и ще доведе само до по-скъпи банкови услуги: В условията на криза всяко едно притеснение, от страна на разходите, ще доведе до негативни ефекти. Тази идея не е българска, както повече или почти всички вредни идеи, тя не идват от страната, тя идва от чужбина. От страни, където финансово-кредитната система и ситуацията общоикономическата е коренно-различна от нашата. Ние не би трябвало изобщо схематично да прилагаме чужди идеи като опит. Това е необмислено и може би в по-голяма степен пиар насоченост към общественото мнение, политическо предложение, произтекло от среди, които искат да се харесат на широката публика, без да се стремят да провокират мислене по въпроса у същата тази публика".

Пръмов определи като абсурдна и идеята лихвите по кредитите на търговските банки да се определят от Българската народна банка: Това е все едно да определяш цената на черешите във всеки един момент на сезона, просто не е възможно.

В заключение финансистът отказа да прогнозира кога точно ще свърщи кризата у нас и изрази надежда това да се случи възможно по-скоро, предаде Dariknews.bg.

Да се въведе данък върху транзакциите за банките и финансовите къщи, за да се намали рискът от повторение на кризата. Това предложи вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров на дискусията "Заетост по време на криза и предизвикателствата на новия растеж", която организира президентът Георги Първанов вчера.

Идеята на синдиката е на базата на решение на среща на най-високо ниво на лидерите от ЕС. На 18 юни тази година те се обединиха около предложението да се въведе данък за банките, така че да се ограничи рискът от по-нататъшни борсови спекулации, обясни Димитров.

Засега решението е прекалено общо и всяка държава може сама да помисли за конкретната му реализация. Вариантът, който предлага КНСБ, е да се въведе данък върху всяка транзакция, която осъществяват банките и финансовите посредници. Размерът на налога няма да бъде голям. Изчисленията на ЕС показват, че дори при 0,05% върху транзакцията може да се съберат 200 млрд. евро за година, обясни синдикалистът

Данъкът няма да засяга тегленето на банкноти от обикновените хора, а само финансовите спекулации. Целта е да се спре нарочното препродаване на акции на една компания, така че изкуствено да се надува или срива цената им, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".

Освен това от КНСБ предлагат да се помисли и за въвеждане на допълнителен налог за прекомерната консумация на ток. "Това може да става под формата на нов акциз или с увеличаване с 2 пункта на ДДС за свръхпотреблението", поясни Димитров.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...