През тази година данъчната администрация ще попълни предварително още данни за доходите на хората, след като през миналата година въведе тази опция. Предварително попълнените декларации обаче ще бъдат налични около и след 8 март, тъй като на 1 март изтича срокът за фирмите да декларират на кого какви суми са изплатили през предходната година.
Така тази година освен данните за изплатените суми от трудови доходи данъчните ще попълнят в декларациите и доходите от търговски сделки. Тук попълващите декларациите трябва да посочат дали това са продажби на техни лични вещи в качеството им на физически лица - телевизора, предишните ски обувки на детето и т. н., или става дума за действията им като търговци, независимо дали са регистрирани като такива - например художник, който си продава картините онлайн, или пък занаятчия - произведенията. Важно е да се уточни, че хората, които продават лични вещи по електронен път, а не създадени или купени с цел препродажба, нямат нито задължение да ги декларират, нито дължат данъци за тях.
Предварително попълнени в декларацията ще са и данни от сделки с автомобили, както и от покупка на трудов стаж. Продажбата на автомобил, след като е бил притежаван по-малко от 12 месеца, подлежи на облагане.
В предварително попълнените декларации няма да има данни за отдаване на имоти под наем на физически лица, което е ангажимент на наемодателите да декларират.
Важно е да се знае, че улеснението, което идва от предварителното попълване, не освобождава от отговорност деклариращия доходите, който трябва да провери дали вече попълненото е вярно и ако не е, да го коригира.
При сделките с имоти важи правилото, че продажбата не е облагаема, ако е бил собственост минимум 3 г. на продаващия го и е ползван за основно жилище. Извън облагане остава и продажбата на до 2 имота, които са били собственост на извършващия сделката за поне 5 г.
От НАП напомнят, че облекченията за деца в тази данъчна кампания са в размерите от миналата година - по 20 лева на дете. Новите, много по-високи прагове - от 450 лв. на отглеждано дете, които бяха приети от управляващите, ще важат за доходите, получени през тази година, и съответно ще се отразят в декларациите догодина.
Започналата през януари данъчна кампания за доходите на физическите лица ще приключи на практика на 5 май, макар срокът за деклариране и плащане да е 30 април. Това е така заради почивните дни по Великден, който тази година е в началото на май. На 5 май се очаква да приключи данъчната кампания заради почивните дни около Великден. Макар крайният срок да е 30 април.
Новост от тази година е, че при надвнесени суми от данъци в самата декларация има графа, която дава различни възможности как да се постъпи с парите - дали да бъдат върнати по банков път, каквато е практиката и в момента, или да се използват за погасяване на бъдещи задължения - за данъци или осигуровки, като попълващият декларацията може да избере и конкретно посочи.
Хората, които имат доходи както като физически лица, така и като еднолични търговци, трябва да подадат декларация и във второто качество, като в нея посочат вече декларираното в декларацията за личните доходи. Запазва се възможността за отстъпка от 5% върху данъка за довнасяне, но не повече от 500 лв. За да се ползва, не трябва да има данъчно задължение, данъкът да е деклариран по електронен път и платен преди 31 март.
След засиления интерес от началото на епидемията издадените вече ПИК на граждани достигат 1 млн., обявиха от НАП. С тях през миналата година са подадени над 90% от декларациите за доходите с предварително попълване. Към момента вече са подадени 24 хил. декларации от физически лица, което е около една трета от подадените през м. г.