Данъчните ще проверяват социално слабите

12.06.2015 | 12:09
по статията работи: econ.bg
Така ще се пресече източването на системата, смята Калфин
Данъчните ще проверяват социално слабите
Снимка: Thinkstock/Guliver

Хората, които получават социални помощи, трябва по-често да бъдат проверявани от Националната агенция по приходите (НАП). По този начин ще може да се пресече източването на системата от хора, които реално нямат нужда от финансова подкрепа от държавата. Това заяви вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред Нова телевизия.

"Работа на НАП е да проверява дали декларираното от кандидатите за социални помощи отговаря на действителността и дали наистина стандартът им на живот е толкова нисък, колкото представят”, обясни той.

Вицепремиерът изрази надежда данъчните служби, заедно с полицията, да работят доста по-ефективно по тази линия спрямо сега.

По-строг контрол ще има и по отношение на родителите, които получават детски надбавки. Това ще стане, ако парламентът приеме промените в Закона за семейните помощи. Скоро те ще бъдат подложени на гласуване и Калфин се надява депутатите да ги приемат. Чрез промените вицепремиерът се надява да спре източването на системата. Той обясни, че и в момента нормативната уредба позволява да се спират помощи на семейства, които реално нямат нужда от тях, но с новите правила контролът ще стане по-строг и ефективен.

"С новите моменти в нормативната уредба се дава възможност неправомерно получаваните помощи за деца да се спират за 1 година. Това ще става, ако за 3 последователни месеца отпускането на средства за дадено дете е било прекратявано поради някаква причина”, обясни Калфин.

Промените обаче няма да решат проблема с фиктивните бройки, които отчитат училищата и срещу това получават пари. Според думите на вицепремиера проблемът е в системата като цяло. Защото средства на школата се отпускат според записания брой деца и така те имат стимул да поддържат на документи повече ученици, които реално не стъпват в часовете.

Голям проблем има и сред ромските деца, които не посещават училище, а някои от тях се водят като ученици. Според  данните на Калфин 23% от децата от този етнос не получават училищно образование. Една от причините е, че голяма част от тях влизат в първи клас без да знаят добре български език. Решаването на този проблем трябва да започне още от детската градина, смята вицепремиерът. Затова ромските деца трябва да ходят на детска градина задължително. Така образованието им ще започне от ранна възраст и след това те по-лесно ще достигат по-високите степени на образование.

"Тогава възможността да отпадат  от училище и ромите да се занимават с престъпна дейност е доста по-малка”, смята Калфин.

Така ще бъде много по-лесно след това те да се интегрират на пазара на труда, вместо да живеят от социални помощи, каза още вицепремиерът. Но допълни и че проблемът се крие и в ниското заплащане.

"В момента се полагат огромни усилия, за да се интегрират млади хора на пазара на труда. Работи програма, която прелага платени стажове по предприятия, за да могат младите безработни да се сдобият с професия. Но, когато разберат, че става въпрос за минимална работна заплата, казват, че за толкова пари няма да се мръднат”, обясни Калфин.

Източник: iNews

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...