Електронни датчици ще броят и снимат колите по пътищата. Те ще фотографират номерата им и могат да се използват и от КАТ, съобщи вчера зам.-шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров. Агенция ще обяви поръчка за 208 датчика за магистралите и шосетата. Системата ще струва 2,5 млн. лв., които ще бъдат осигурени от еврофондовете.
Досега контролът на трафика се извършваше ръчно от 500 преброители на 117 пункта. Само за заплатите им през последните 5 години са похарчени 3 млн. лв. Новите устройства ще бъдат монтирани на рамки над пътя. Целта е да следят колко и какви коли минават, за да се планира разширяването и ремонтите на шосетата.
150 пункта с електронни броячи на трафика ще бъдат изградени на второкласните и третокласните пътища у нас. Датчиците ще отчитат колко превозни средства минават и каква е товаропреносимостта им, обясни Лазаров. За доставката на техниката е осигурен бюджет от 2,5 млн. лева по ОП "Регионално развитие" (ОПРР).
В момента трафикът по пътищата се отчита по "методи от по-миналия век", обясни Лазаров. Сега около 500 души са разпределени на 117 пункта и записват с тефтерче в ръка колко коли, автобуси и камиони преминават. С въвеждането на електронните датчици ще бъдат спестени пари и данните ще са по-достоверни, категоричен е Лазаров. Според него разходите на пътната агенция за ръчното отчитане на трафика възлизали на 3 млн. лева за 5-годишен период.
Отделно тръжна процедура ще има и за доставката на 58 инсталации с електронно отчитане по магистралите и първокласните пътища. Очаква се стойността на този проект да бъде около 1,5 млн. лева, които ще бъдат осигурени от Световната банка, информира вестник "Труд".
Датчиците ще бъдат монтирани на рамки над пътя, които ще са първата стъпка от изграждането на електронна система за управление на пътищата. Инсталациите могат да се използват и при бъдещото въвеждане на тол система, както и за нуждите на КАТ, тъй като ще се виждат номерата на превозните средства, твърди заместник-шефът на АПИ.