Стрестестовете в 51 големи европейски банки, а и тези в България, показват "много добро" общо ниво. Някои банки у нас обаче ще се наложи да увеличат капитала си
Това обяви бившият заместник-министър на финансите и член на наскоро създадения Фискален съвет Любомир Дацов пред БНР.
Той прогнозира, че на някои банки ще бъде препоръчано да увеличат капитала си в близките 2-3 години. "При нас имаше една стъпка в повече - беше направена оценка на качеството на активите. В случая, за тези банки, такова нещо не е правено. В нашия случай това е много по-тежък тест, обхваща абсолютно всички", каза Дацов.
По думите му нашите показатели умишлено са били завишени, спрямо тези, които са били приложени за тези 51 европейски банки, което е повод за много по-голямо доверие в нашата банкова система.
Според Дацов, ако средното ниво на капитала, което е гаранция за стабилността на банката, в тези 51 банки е 13.2% , то при нас е близо 18%, което е с над 1/3 над това, което е средното за Европа.
Експертът смята, че нашата банкова система, като цяло, е една доста презапасена система. От гледна точка на показатели e една доста сигурна система, допълни той.
Миналата седмица стана ясно, че българските банки са на печалба от 773 млн. лева към края на юни. В сравнение с първото полугодие на миналата година печалбата се увеличава с 230 млн. лева.
Ликвидността в банковата система продължава да се увеличава и към края на юни ликвидните активи са с коефициент 36.64 %, което е доста над задължителното ниво, сочат данните на БНБ.
Депозитите на домакинствата и предприятията продължават да растат, въпреки че доходността продължава да спада. Общата сума на активите през второто тримесечие нараства с 1,5 млрд. лева или 1,7 на сто и в края на юни достига до 88,7 млрд. лева. Най-съществен е растежът при кредитите и авансите, следван от ценните книжа.
Дълговите и капиталовите инструменти запазват нивата си от предходното тримесечие.