Двама учени от руската школа взеха Нобеловата награда за физика

05.10.2010 | 14:42
по статията работи:
Отличието се присъжда на Андре Гейм и Константин Новоселов за "новаторски експерименти във връзка с двуизмерния материал графен"
Двама учени от руската школа взеха Нобеловата награда за физика

Андре Гейм и Константин Новоселов са тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за физика, съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА.

Отличието им се присъжда за "новаторски експерименти във връзка с двуизмерния материал графен".

Двамата учени доказаха, че въглеродът в извънредно тънка форма - с дебелина само един атом, има изключителни свойства, произтичащи от квантовата физика. Графенът представлява двумерна структура от въглеродни атоми, съединени в кристална решетка. Материалът притежава висока здравина и както се надяват учените, в бъдеще той ще може да се ползва в най-различни области. Създавайки транзистор с дебелина 1 атом, изследователите показаха, че графенът може да служи за своеобразна печатна платка за електрически вериги, състоящи се от отделни транзистори с размер не по-голям от молекула.

Гейм и Новоселов са възпитаници на руската научна школа. Гейм е холандски гражданин, а Новоселов има руско и британско гражданство. Те работят в университета на Манчестър.

Нобеловата награда за физика се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Тя ще бъде връчена на 10 декември, в деня на смъртта на Нобел, от краля на Швеция Карл ХVI Густав на церемония в Стокхолмската концертна зала. Тя е на стойност 10 милиона шведски крони или 1,4 милиона щатски долара.

Първата Нобелова награда за физика е връчена на немския физик Вилхелм Рьонтген за откриването на нов вид лъчи, наречени на негово име.

Сред по-известните учени Нобелови лауреати за физика до 1982 г. са Анри Бекерел, Пиер и Мария Кюри /1903/, Макс Планк /1918/, Алберт Айнщайн /1921/, Нилс Бор /1922/, Лев Ландау /1962/, Пьотър Капица /1978/.

Миналата година отличието бе присъдено на Чарлз Као за революционни постижения, свързани с пренасянето на светлина във влакна за оптична комуникация, както и на Уилард С. Бойл и Джордж Смит за изобретяването на CCD-сензорите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...