По време на неформалното си заседание в Люксембург, което се проведе на 19 и 20 октомври 2009 г., министрите на финансите на страните от Европейския съюз разискваха основно възможностите за подобряване на финансовия надзор в общността, за връщане към балансирана политика по отношение на публичните финанси, както и промените в климата
Две нови структури ще извършват финансов надзор в ЕС
В свое общо изявление след срещата финансовите министри заявяват, че ще продължат работата за подобряване на финансовия надзор в общността. По тази причина те одобриха предложението за създаването на две нови структури, които да наблюдават финансовите пазари. Това са Европейският борд за системен риск (ЕБСР), който ще извършва надзор на макро ниво, и Европейската система за финансов надзор (ЕСФН), която ще анализира състоянието на микро ниво.
Разискванията бяха насочени към борда за системен риск. Според предварителните планове в ЕБСР ще участват представители на страните членки, централните банки и регулаторните органи от общността. Те ще трябва да обръщат внимание на тенденциите и условията, които могат да разрушат стабилността на пазара. Ако се появят неблагоприятни обстоятелства, бордът ще може да изпраща предупреждения и препоръки за действия.
Климат и финанси
По отношение на климатичните промени министрите обсъждаха възможностите за финансиране на проекти, но в крайна сметка не постигнаха съгласие за индивидуалния принос на отделните страни-членки в общността. Основните спорове бяха на каква база да се отпускат средствата - на основата на финансовото състояние или на база замърсяване и емисии парникови газове.
Екологочини организации определиха това решение като "фиаско".
Предварително беше оповестено, че министрите ще изчакат и заседанието на министрите на околната среда от ЕС. После съвместните им решения трябваше да бъдат представени на срещата на лидерите на ЕС, която ще се проведе в края на месеца. Тогава ще бъде изработена и съвместната позиция на общността за конференцията за климата, насрочена за началото на декември. Мястото на събитието е датската столица Копенхаген, а участниците в него се надяват да намерят най-доброто продължение на Протокола от Киото.