Важно е българските дву- и тристранни проекти в пътната, в железопътната и в енергийната инфраструктури да станат общи за Черноморския регион, за да не се спира неговото развитие, е посочил премиерът Бойко Борисов по време на днешната среща на върха на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС). Това стана ясно от съобщение на правителствената пресслужба.
По думите на Борисов страната ни реализира много двустранни и тристранни проекти в тези сфери. Той добави, че взаимодействието между ОЧИС и Европейския съюз (ЕС) е фактор, който може да даде нов потенциал за черноморските страни. Съответно, разработването на Черноморска стратегия по подобието на Дунавската стратегия на ЕС би донесла ползи на целия континент.
Министър-председателят участва във форума заедно с министъра на културата Вежди Рашидов и българския посланик в Турция Красимир Тулечки. Срещата се проведе в Истанбул, Турция. На нея взеха участие държавните и представителните ръководители на 12-те страни-членки на ОЧИС.
В съобщението се посочва още, че е приета декларация за приоритетите на организацията. За да стане това, е постигнат диалог между Армения и Азербайджан. Затова е спомогнало изказване на Борисов, според което подобни спорове спъват развитието на целия регион, вместо да използваме икономическия и културния му потенциал, природните му богатства, за да го превърнем във фактор за формиране на политики и да подобрим благосъстоянието на народите ни”.
Според премиера предизвикателствата пред организацията са свързани с повишаването на нейната ефективност и с подобряването на координацията между държавите-членки и специализираните органи (Парламентарната асамблея на ОЧИС, Черноморската банка за търговия и развитие, Бизнес съветът и Международният център за черноморски изследвания).
Приетите приоритети са свързани с постигането на конкретни резултати в областта на икономиката, енергетиката, екологията, инвестициите в образование на младежите и добросъседските отношения.