Действията на Европейския съюз срещу проекта „Южен поток“ могат да бъдат определени като „тих преход към икономически санкции срещу Русия“. Това смята постоянният посланик на страната в ЕС Владимир Чижов, предаде ИТАР-ТАСС.
Чижов посочи, че правителството на България е било подложено на изключителен суров натиск, преди да се съгласи да замрази подготовката за строителството на "Южен поток". "Отбелязвам, че Еврокомисията постъпи така със страна, която е пълноправен членна ЕС. В този смисъл това е сигнал за държавите, които претендират за статут на асоциирани членки, предполагащ значително по-малко възможности за отстояване на собствено мнение. Надявам се, че този сигнал ще бъде чут в Киев, Тбилиси и Кишинев", допълва БТА.
Припомняме, че ЕК откри наказателна процедура срещу страната ни по повод започналата работа по изграждането на газопровода. Комисията тогава посочи две основни причини за спирането на проекта. Едната от тях е свързана с ограничаване на бъдещото включване на други компании. При последващите договори за изпълнение, вероятността фирми от България и Русия да се ползват с преференции в процедурата за избор на изпълнител е голяма, смятат от Комисията.
След като ЕС и САЩ изразиха опасенията си относно изграждането на газопровода, премиерът Пламен Орешарски нареди спиране на всякакви дейности по проекта.
Днес обаче енергийният министър Драгомир Стойнев каза, че страната все още не е готова да се откаже от „Южен поток“. По неговите думи в момента въпросът за газопровода е не дали ще се строи, а как точно ще бъде реализиран.
Стойнев потвърди, че вече има потвърдена подкрепа от страна на останалите европейски държави, включени в проекта, в това число Унгария, Австрия, Хърватска, Словения и Италия.